The Houses October Built (2014)

20%
Tahle téměř dokumentární cesta po amerických domech hrůzy nedopadne nejlépe.

The Houses October Built

USA, 2014, 91 minut

 

Režie: Bobby Roe

Scénář: Zack Andrews, Jeff Larson, Bobby Roe a Jason Zada

Hrají:

Brandy Schaefer (Brandy)

Zack Andrews (Zack)

Bobby Roe (Bobby)

Mikey Roe (Mikey)

 

Když jsem z úvodu pochopil, že se jedná o snímek, který se bude věnovat domům hrůzy, které jsou v Americe poměrně tradiční, tak jsem si řekl, že by to vůbec nemuselo být špatné. Jenže pak jsem si také uvědomil, že tohle je mockumentary film, který se podle všeho změní na found footage, což v podstatě znamená to, že všichni, co jsou na začátku vidět, jsou na konci mrtví, a proto je potřeba pásku najít. Ale snažil jsem se přesvědčit, že by to mohlo fungovat.

 Už teď má strach.

Nefunguje to tak dobře, jak bych chtěl. První očekávaný problém je v tom, že tady každý kašle na to, jestli to bude nebo nebude jako dokument vypadat. Důležitější prostě je, že to bude nalezená páska a bude to mít punc autentičnosti, v tomto případě tedy amatérismu. Mně by se docela líbilo, kdyby to bylo pojato jako skutečný dokument a bylo zde více rozhovorů s jednotlivými aktéry, s osobami, které provozují domy hrůzy nebo v nich účinkují. Ony ty rozhovory ve filmu jsou, ale není to žádný zázrak, v některých případech je i úhel kamery hodně divný.

 Klauni jsou prostě zrůdy.

Ta pětice, která se vydává na cestu a snaží se objet zajímavé domy hrůzy a najít ty skutečně děsivé, nepatří k lidem, které si zamilujete. Tu cestu s nimi kousnete, ale není to někdo, s kým byste děj prožívali. Prostě anonymní postavy, u kterých je vám jedno, jakou mají minulost, protože o ni stejně nejde. Důležité je, že je tu někdo, kdo si ty hrůzy prožije. A že těch hrůz je dost. Většinou hlavně scenáristických.

 Že by je pronásledovala?

Snímek „The Houses October Built“ má jeden naprosto stěžejní nedostatek – není ani trochu děsivý. Je to horor, v němž se prochází domy hrůzy, ale tyto průchody jsou velmi špatně natočené a nedokážou skutečnou hrůzu zprostředkovat. Procházení domy se tak mění jen v trapné bloumání, kdy tedy alespoň čekáte na to, jaká hrůza se stane ve „skutečnosti“. A pak už následují jen divné záběry kamery, kde nic nevidíme a kde si všechno strašlivé domyslíme. Aby to mělo ještě větší účinek, tak máme jednu zásadní scénu na začátku, i když chronologicky patří až na konec. Ne, tohle určitě efektu autentičnosti nijak neprospělo. Ani filmu jako celku.

 Sem tam dojde i na nějaké to interview.

Film „The Houses October Built“ se schovává za to, že v domech hrůzy se používají masky, a tak je možné použít v podstatě jakoukoli masku a bude to stále uvěřitelné a považované za originální. Ale vraždící králík? Opravdu? Film, který je o domech hrůzy, ale skutečně hrůzu vzbudit nedokáže, to rozhodně není nejlepší známka pro horor, který jen dál jede v trendu levných hororů, které nemají čím překvapit.

 

Hodnocení: 20 %

Hororové filmy (vrazi, found footage)


Přidat komentář