The Huntress: Rune of the Dead (2019)

60%
Švédský historický horor.

The Huntress: Rune of the Dead

Švédsko, USA, 2019, 105 minut

 

Režie: Rasmus Tirzitis

Scénář: Rasmus Tirzitis, Faravid Af Ugglas

Hrají: Moa Enqvist Stefansdotter, Yohanna Idha, Viva Östervall Lyngbrant

 

9. století ve Švédsku se jeví jako idylka. Kromě toho, že se tam plynně mluvilo anglicky, protože asi globalizace, nebo co, tak se také pořádali vikingské výpravy, jejichž cílem byla bližší i vzdálená území. Je asi celkem jasné, že na takové výpravy se plavily hlavně muži – ano, už tenkrát existovala nerovnoprávnost mezi pohlavími. Ženy totiž zatím čekaly spořádaně doma.

Copak asi uloví?

Runa (Moa Enqvist Stefansdotter) ale rozhodně není obyčejná žena v domácnosti. Je to lovkyně, jak naznačuje i název tohoto švédsko-amerického filmu, z něhož je přece jen trochu víc cítit to Švédsko než ty spojené státy. Tedy až na tu angličtinu. Runa má sestru, matku a také dědu. Jenže jí chybí otec. Právě on byl jedním z Vikingů, který se vydal na plavbu, jež neměla trvat tak dlouho.

Holky našly víc než dříví.

Runin otec je pryč už dva roky a nevypadá to, že by se měl ještě vrátit. Jenže někdy naděje prostě nejsou liché a někdy se touhy po návratu člena rodiny naplní. A tak se loď nejen s Runiným otcem vrací a celá rodina je zase pohromadě. Chtělo by se říct, že je všechno v pořádku, ale tak nějak vám asi dojde, že spíš opak bude pravdou. Skutečně tomu tak je. Do vesnice přišlo zlo.

Vypadá mile.

Runin otec Joar (Peter Mörlin) je jiným mužem, než který od nich na výpravu odcházel. Jako kdyby s jeho návratem do okolí přišlo i něco nového, něco... zlého. Cosi se potuluje po okolních lesích a skoro to vypadá, že by to mohlo mít nějakou spojitost s návratem Joara. Co se za jeho dvěma roky nepřítomnosti vlastně skrývá? Nestalo se něco, co jej naprosto změnilo?

Děda vypráví.

Koprodukční snímek „The Huntress: Rune of the Dead“ rozhodně není z těch, které vás nadchnou svým nadupaným tempem. Ne, tohle je skoro dvě hodiny dlouhý a hlavně pomalý film, kde jde o postupné budování atmosféry a odhalování toho, co se zde děje. Není to vyloženě temně děsivý horor, ale funguje to jako depresivní podívaná o rozpadu rodiny ve specifickém prostředí.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (příšery, vrazi, mysteriózní)


Přidat komentář