The Mummy's Ghost (1944)

40%
Čtvrtý film z pěti od Universalu. A zaměníte ho s jinými snadno.

The Mummy's Ghost

USA, 1944, 61 minut

 

Režie: Reginald Le Borg

Scénář: Griffin Jay, Henry Sucher a Brenda Weisberg

Hrají:

Lon Chaney Jr. (Kharis)

John Carradine (Yousef Bey)

Robert Lowery (Tom Hervey)

Ramsay Ames (Amina Mansouri)

 

Snímek „The Mummy's Ghost“ je pokračováním filmu „The Mummy's Tomb“, tedy celkem čtvrtým filmem s mumií ze stáje studia Universal. Následoval ještě film „The Mummy's Curse“. Co je možné o těchto filmech konstatovat? Bohužel skutečnost, že jsou všechny tak nějak na jedno brdo a mezi sebou je moc nerozeznáte, jde už jen o to, kde se odehrávají, protože rozhodně nejen v Egyptě.

Vidíš to taky?

Tentokrát jsme zase v Americe, a to jen proto, aby zde egyptský kněz hledal tělo princezny spolu s jejím mumifikovaným strážcem. Děj snímku „The Mummy's Ghost“ je velmi podobný tomu, co se pak odehrává ve filmu „The Mummy's Curse“, jenž jsem viděl dříve, ale popravdě ta návaznost zde není až tak důležitá. Jsme v Americe, kněz chce probudit princeznu, ale bez mumie to nepůjde.

Co je s princeznou?

Sledovat ty snímky po sobě je docela otrava a vlastně se i divím, že tyhle dva filmy šli do kin ve stejný rok. Jako kdyby diváci dostali dvakrát to samé, jen trochu převařené. Jak strašně málo invence se do hororu s mumiemi vkládá. Je to velká škoda, protože v egyptské mytologii je obrovský potenciál. Ale tvůrcům stačilo, že se zde bude Lon Chaney Jr. dobře klátit. A přesně to udělal.

Mumie je trochu unavená.

Lon Chaney Jr. svou práci odvádí celkem dobře, ani jsem nic jiného nečekal. Film má i nějaký scénář, ale v podstatě nebýt té poslední části a pointy, skutečně je to velmi zapomenutelné. Takhle je tu i nějaká ta hlubší myšlenka, která opět odkazuje na klasické hororové filmové dílo „Frankenstein“ – „The Mummy's Ghost“ má více z filmového „Frankensteina“ než z literárního.

A jeden obrázek bez mumie.

Když člověk uvidí všech pět filmů s mumií od Universalu za sebou a pak si někdy v budoucnu vzpomene na nějakou scénu s mumií, jsem si skoro jist, že nebude schopen zařadit, do jakého filmu scéna vlastně patřila. Skoro by se chtělo říct, že se filmy liší jen maskou mumie a jejím provedením. To je docela málo na něco, co by mělo být ikonickým monstrem. „The Mummy's Ghost“ to jen potvrzuje.

 

Hodnocení: 40 %

 

Hororové filmy (příšery)


Přidat komentář