The Night Visitor (1971)

80%
Max von Sydow a Liv Ullmann ve skvělém švédsko-americkém hororu.

The Night Visitor

USA, Švédsko, 1971, 106 minut

 

Režie: Laslo Benedek

Scénář: Guy Elmes a Samuel Roeca

Hrají:

Max von Sydow (Salem)

Trevor Howard (Inspektor)

Liv Ullmann (Ester Jenks)

Per Oscarsson (Dr. Anton Jenks)

 

Jsou snímky, které vás dovedou překvapit. V životě jste o nich neslyšeli, ale když je pak uvidíte, tak jen zíráte na to, co jeto za kvalitu. A přesně tohle je případ americko-švédského filmu „The Night Visitor“, který by podle obsazení vypadal na to, že ho má na svědomí Ingmar Bergman. Ale přece jen, od jeho stylu natáčení je snímek podstatně vzdálený, což ale rozhodně nemíním jako negativum.

Já to nebyl!

V hlavních rolích filmu „The Night Visitor“ totiž najdeme Maxe von Sydowa a Liv Ullmann, což jsou jedni z Bergmanových dvorních herců a co si budeme povídat, oba dva patří mezi nejlepší herce své generace, a to i bez ohledu na to, že se jim nedostalo oscarové pocty, i když oba dva mají na kontě po dvou nominacích. Ale přece jen, nejsou to Američané, jejich postavení v soškovém klání je o to komplikovanější.

Hele, vymítač!

Snímek „The Night Visitor“ je ale krásnou ukázkou jejich hereckého mistrovství, i když co si budeme povídat, je to hlavně Max von Sydow, který zde vládne, Liv Ullmann bohužel nedostala tolik prostoru a její postava sama o sobě není tak zajímavá. Max von Sydow ale ukazuje nejen herecké, ale i fyzické schopnosti a skvělou zručnost, protože tohle všechno film vyžadoval.

Dobré, zatím se nedívá!

Děj vypráví o muži, který byl zavřen do blázince, kam podle svého mínění nepatří, čemuž by se nebylo moc co divit, protože to, co předvede, by unikl a pomstil se, je skutečně strhující a dechberoucí. Salem (Max von Sydow) je skutečně takovým nočním návštěvníkem, který utíká ze svého vězení, aby se pomstil. A jeho útěky jsou téměř ekvilibristické. O to více těší sledovat Maxe von Sydowa, jak se zhostil každé scény.

A sakra!

Americko-švédský snímek „The Night Visitor“ je krásno ukázkou psychologického hororu, který má přesah i do revenge žánru s jeho násilnostmi, i když nečekejte, že tohle je vyloženě explicitní podívaná. Mé nadšení z tohoto polozapomenutého pokladu narušuje jen závěr, který se dle mého nepovedl a který měl být prostě jiný. Ten smích na konci neměl být smích šílence, ale smích vítěze.

 

Hodnocení: 80 %

 

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář