The Old Dark House (1963)

60%
William Castle a další jeho spíše humorná klasika.

The Old Dark House

Velká Británie, USA, 1963, 86 minut

 

Režie: William Castle

Scénář: Robert Dillon podle románu J. B. Priestleyho

Hrají:

Tom Poston (Tom Penderel)

Robert Morley (Roderick Femm)

Janette Scott (Cecily Femm)

Joyce Grenfell (Agatha Femm)

 

William Castle je specifický pro svou hororovou tvorbu, která se zaměřovala spíše humornějším směrem, než aby skutečně děsila. Přesto měl nápady, které byly v tomto ohledu dostatečně funkční, a je zde celkem fungující symbióza děsivého a zábavného. V případě filmu „The Old Dark House“ to platí také, ale v jeho případě přece jen převažuje humornější pojetí.

 To je nám ale návštěva.

Podle knihy J. B. Priestleyho byl stejnojmenný film natočen již v roce 1932 a patří ke zlatému fondu světového hororu. Mimo jiné i proto, že jej natočil James Whale a jednu z rolí si střihla i legenda Boris Karloff. Castle šel jinou cestou, i když jeho základní východisko je stejné – jeden muž se objeví v sídle za jedné deštivé noci, v sídle, kde se dějí hodně podivné věc, jimž nerozumí a které ani pochopit nemůže.

 Ke stolu jedině s deštníkem.

Seznamuje se zde s roztodivnými postavičkami, které mají rozhodně nějaká, snad i pořádně děsivá, tajemství. Je zde použito hodně dějových prvků, které záměrně vyznívají komicky. Mrtvý člověk a jeho nečekané dvojče, krásná dívka a ještě krásnější žena vamp, která má trochu moc starostlivého a násilnického otce, podivínská stará žena, která je celou dobu tak nějak mimo a do toho náš klasický ztracený hrdina. Ne, není to kafkovské, je to opravdu primárně komedie.

 Zajímaví, nebo nudní herci?

Ve druhé polovině už film trochu ztrácí na tom, aby dokázal udržet vaši pozornost, ale přesto se mu musí nechat, že jsou zde pořád scény, které jsou zábavné. Castle měl zajímavý smysl pro humor a dovedl kloubit jak prvky situační, tak prvky čistě slovního humoru. Tohle mě naprosto dostalo ve chvíli, kdy našli mrtvou bábinku. Komentář jedné z postav je prostě dokonale padnoucí. A podobných hlášek je tam více.

 Na to štrikování se měla vyprdnout.

Film „The Old Dark House“ je tak celkem povedeným dílkem, které na nás Castle připravil, ale nejedná se o nijak zázračné dílo. Přece jen tomu chybí trochu lepší momenty, především hororové. Když ale chcete nějakou lehkou hororově komickou podívanou, tak rozhodně nemůžete šlápnout vedle. Jsou zde momenty, kdy se skutečně pobavíte, navíc herectví je takové pěkně divadelní, což se sem hodí.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (vrazi, komedie)


Přidat komentář