The Oregonian (2011)

10%
Mám rád filmové experimenty, jako například film "Guma", ale tohle už je opravdu o ničem. "The Oregonian" je jen hodinu a půl dlouhý mozkový výplach.

 

The Oregonian

USA, 2011, 81 minut

 

Režie: Calvin Reeder

Scénář: Calvin Reeder

Hrají:

Lindsay Pulsipher (Oregoňanka)

Robert Longstreet (Herb)

 

Mám takový silný pocit, že Calvin Reeder se už dávno zamiloval do filmů Davida Lynche a silně se inspiroval jeho tvorbou, ale bez toho, aby měl silnější příběh, který by mohl podat. David Lynch má divné filmy, o tom žádná, ale vždycky se snaží o příběh. Nebo alespoň ve většině z nich. I když děj sám o sobě nedává smysl, něco se ve filmu děje a je možné si to určitým způsobem vysvětlit, je možné si scény poskládat za sebe. U filmu „The Oregonian“, který jsem si dovolil přeložit jako „Oregoňanka“, což je šílené slovo, nic podobného rozhodně nehrozí.

Tenhle záběr nevypadá až tak špatně.

Zážitek „The Oregonian“ asi bude, hlavně ve chvíli, kdy se budete snažit usnout a ony se ozvou ty protivné zvuky, které vás zase probudí. Zvuková stránka je skutečně na efekt, má dokreslit podivnost všeho, co se na obrazovce děje. A že je toho docela dost. Z počátku má divák pocit, že se bude jednat o klasický film na americkém zapadákově, kde hlavní hrdinka měla dopravní nehodu a bude hledat svojí totožnost, možná objeví i dost děsivé věci o tom, co udělala.

Jenže film začíná být trochu unylý.

Nic takového nás nečeká. Musíme se smířit s tím, že před námi je hodně divná jízda, která nemá žádný smysl, nemá žádnou dějovou linii, příběh jako kdyby se vůbec nikam neposouval, jen se točil kolem své osy, i když neustále na jiném místě. Tohle rozhodně není film, který by mě dokázal nadchnout. Co na tom, že se zde objeví pár docela zajímavých scén, když to celé je prostě jen psychedelický zážitek, který nemá s vyprávěním nic společného. Neříkám, že každý film by měl mít jasnou dějovou linii, ale nemělo by stačit na sebe vršit asociace, které právě scénáristovi/režisérovi přišly na mysl a všechny je provázat jednou herečkou, aby to jako vypadalo, že to je jeden film.

Trocha toho ozvláštnění.

V závěru se zdá, že Reeder jen stupňuje bizarnost hnusem, aby to mělo alespoň nějaký efekt. Ale proč a z jakého důvodu? Já bych u tohohle filmu asi potřeboval manuál. Má mě to zhnusit? Proč to pak nemá nějaký děj? Takhle bych mohl koukat na fotografie na netu a taky bych se zhnusil, kdybych zadal správná slova do vyhledávače. Nebo nás má snad film donutit přemýšlet? Ale o čem? O tom, že peníze lze vynaložit i lepším způsobem? No tak to určitě, ale proto nás nemusel Reeder osmdesát minut trápit.

Aby to zase mohlo sklouznout do stejné nudy.

„The Oregonian“ je filmem, který si člověk užije jedině ve chvíli, kdy je pod vlivem něčeho omamného a jeho realita už je tak dost zkreslená. Potom mu jednotlivé scény budou připadat normální a možná se i pobaví. Pro obyčejného diváka se ale jedná o nesmyslnou jízdu, která se zadrhla už na začátku.

 

Hodnocení: 10%

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář