The Possession of Michael King (2014)

60%
Vyrovnat se se ztrátou milované osoby lze různě, třeba se nechat posednout.

The Possession of Michael King

USA, 2014, 83 minut

 

Režie: David Jung

Scénář: David Jung a Tedi Sarafian

Hrají:

Shane Johnson (Michael King)

Ella Anderson (Ellie King)

Cara Pifko (Samantha)

Tomas Arana (Augustine)

 

Found footage je pro filmaře vděčný způsob, jak natáčet v dnešní době film, o čemž se v hororu přesvědčujeme téměř dnes a denně. Je to smutné, ale je to tak. O to zajímavěji pak vyznívají filmy, které se v tomhle smyslu snaží alespoň o nějakou invenci, alespoň o něco málo navíc, co je vyhodí z šedi průměru anebo z hnusu podprůměru. S klidem mohu říct, že americký snímek „The Possession of Michael King“ v sobě něco málo, co je alespoň trochu inovativní, má. Samozřejmě, pouze pokud budete srovnávat v rámci hororového žánru a found footage/mockumentary subžánru.

 Že by byl piercing cestou k ďáblu?

„The Possession of Michael King“ odhaluje jednoznačné zaměření filmu na posednutí. Tedy předpokládáme nějakého toho démona, který posedne člověka. Podle názvu je zřejmé, že posedne přímo Michaela Kinga, který je hlavní postavou filmu. Na první pohled je to postava tragická. Ono by ani tak nevadilo, že nevěří v boha ani ďábla, ale rozhodující je to, jak ke svému přesvědčení došel – jeho mladá, krásná a milující žena nečekaně zemřela. Michael si najde zvláštní způsob, jak se s tím vyrovnat.

 Sebepoškozování není cestou do nebe.

Jeho cesta tkví v tom, že se rozhodne natočit snímek o tom, že bůh a ďábel opravdu neexistují. Najde si nějaké ty lidi, které se prohlašují za parapsychology, za ty, co mluví z druhou stranou, za vymítače, atd. Konfrontuje je, vyzkouší jejich rituály a celému světu ukáže, jak je všechno podvrh a jak se při vyvolávání nic nestane. Samozřejmě, že se stane, protože s tím postě počítáte a je to na první pohled jasné. Hlavním přínosem je pak skutečnost, že sledujeme všechno pouze prostřednictvím hlavního hrdiny, což je někdy opravdu velmi tísnivé.

 Tady už je vidět, že Michael není v pořádku.

Tahle ich forma není pro found footage nutně typická, mnohdy je kameramanem v podstatě nezúčastněná osoba. Jenže v tomhle je Michael King sám, a tak je zde celkem zajímavá hra s úhly záběru. Navíc je na filmu strašně moc vidět, že je kvalitně natočen, což se týká i nějakých těch triků. Samozřejmě, že tu bude roztřesená kamera, na které sem tam nebude nic vidět, ale na druhou stranu jsou zabrány i scény, u kterých si řeknete, že tohle se opravdu hodně povedlo. Trikově je to místy prostě skvělé.

 A teď už je čas zdrhat.

„The Possession of Michael King“ není výtečný film, není to ani úchvatný horor, ale to, jak je provedený, z něj v rámci found footasge žánru dělá nadprůměr. Jsou zde scény, které vás mohou vyděsit, ale spíše jsou ve snímku scény, které vás zhnusí, ale i tímhle způsobem může horor fungovat. Jak jsem k found footage skeptický, tak tohle je jeden z těch zářných příkladů, že sem tam to jde ještě jinak a trochu novátorsky.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (satan, found footage)


Přidat komentář