The Poughkeepsie Tapes (2007)

50%
Mockumentary, kterému přece jen k dokonalosti ještě kus chybí.

The Poughkeepsie Tapes

USA, 2007, 86 minut

 

Režie: John Erick Dowdle

Scénář: Drew Dowdle a John Erick Dowdle

Hrají:

Stacy Chbosky (Cheryl Dempsey)

Ben Messmer (Ed)

Samantha Robson (Samantha)

Ivar Brogger (Leonard Schway)

 

Najel jsem na vlnu found footage/mockumentary a musím říct, že jsem celkem spokojený, a to v tom smyslu, že i když tyhle subžánry nemusím, protože v nich vzniká skutečně minimum kvalitního, já jsem si v poslední době vybral filmy, které kvalitní jsou a já jsem s jejich výběrem více než spokojený. A do tohoto kvalitnějšího výběru patří i snímek „The Poughkeepsie Tapes“.

 Je to dokument.

Tohle není žádný pěkný film a vy musíte být připraveni na to, že se jedná o snímek poměrně brutální, ale nikoli v explicitnosti, ale v tom, že se zde děje opravdu hodně zlého. Naštěstí hodně mimo kameru. Ale tohle je hlavní problém filmu „The Poughkeepsie Tapes“, protože to, co ukazuje, by měl naopak ukazovat s explicitností, aby bylo možné uvěřit tomu, že tenhle pseudodokument skutečně vypráví o vrahovi, který si svoje oběti rád natáčel.

 Vyžíval se v mučení.

Snímek „The Poughkeepsie Tapes“ prezentuje vraha, který zabíjel ženy i muže, znásilňoval, mučil a neměl ani zábrany v případě dětí. Ty činy, které jsou zde slovně popisovány, jsou skutečně brutální a vrah si je navíc natáčel. Tyto pásky jsou zde prezentovány, ale vlastně na nich není nic vidět. Nějak si nedovedu představit, že by vrah natáčel svoje řádění a měl u toho tak špatnou kameru, aby nic po opětovném přehrávání neviděl. Chtěl by si zachytit svoje úchylné řádění ve větší kvalitě.

 A ve svazování.

V tomhle ohledu pro mě snímek selhává. Je to mockumentary a mluví se zde o natočených páskách, ale já z toho nemám pocit, že se někdo snažil skutečně natočit něco, co bude realistické, prostě jen chtěl rádoby šokovat, ale přitom nezajít za určitou mez. V případě takového filmu, jakým „The Poughkeepsie Tapes“, mi to přijde jako alibistické zjednodušující jen proto, aby to vypadalo efektně a v rámci možností to méně odolné diváky přece jen dostalo.

 Měl rád masky.

Snímek má dobrou atmosféru ve smyslu vyvolání deprese. Předpokládám, že o to primárně šlo a to se také povedlo. Ale je to prostě ukázka toho, že dobrý nápad může být omezený tím, že se tvůrci bojí jej dotáhnout do konce. Ano, jsou zde nepříjemné scény, ale tohle prostě mohlo být horší. Závěr je zajímavý a ukazuje sílu/slabost lidské psychiky, což se povedlo zachytit velmi dobře a nepříjemně.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (vrazi, found footage)


Přidat komentář