The Pyramid (2014)

25%
Myslel jsem si, že by to mohlo být jiné, zajímavé found footage. Není.

The Pyramid

USA, 2014, 89 minut

 

Režie: Grégory Levasseur

Scénář: Daniel Meersand a Nick Simon

Hrají:

Ashley Hinshaw (Nora)

Denis O'Hare (Holden)

James Buckley (Fitzie)

Christa Nicola (Sunni)

 

Ne, já prostě tyhle filmy už nemůžu. Mluvím teď o found footage a mockumentary. Myslel jsem si, že egyptské prostředí dá tomuhle found footage trochu nový náboj, že to bude jiné a zaujme mě to, ale ono je asi už jedno, kde se to natáčí, když je to opravdu pořád o tom samém. Prvky, které jsou zde dobré, by se vešly tak do pěti minut, což opravdu moc není vzhledem k tomu, že film má standardní délku hodinu a půl.

 Jak kdyby právě vyrůstala ze země.

Na začátku snímku jsme tedy v Egyptě, kde byla objevena zajímavá pyramida. Většina egyptských pyramid má čtvercový půdorys, ale nově nalezená má půdorys trojúhelníkový. Předpokládám, že v sequelu, jestli někdy nějaký bude, se vyskytne půdorys pětiúhelníkový. Asi je hned na začátku jasné, že s touhle pyramidou nebude něco v pořádku. Tvůrci vás trochu zavádějí a naznačují, že by to mohlo mít spojitost s ufony, ale ono je všechno trochu jinak.

 Zachraňte mi oči!

Co už není jinak, to je postupná gradace, která je dobrá, ale pro mě se tyhle filmy prostě nedostanou do bodu, kdy bych byl naprosto unešený z toho, jak je to děsivé, a třásl se strachy, protože naprosto nečekám to, co uvidím. Problém je, že to čekám. Expedice, která provádí archeologické vykopávky, obecně lidé, kteří na první pohled vypadají dost neschopně – se vydává do útrob pyramidy. A tady už začíná být jedno, jestli je to pyramida, nebo ne, protože jsme zase v úzkých chodbách, kde nebezpečí číhá na každém kroku.

 Nebojte, já to znám Tady se neztratíme.

K nějakému zajímavému objevu v pyramidě přece jen dojde, ale to, jak je zde nesmyslně znásilňována egyptská mytologie, mě taky nějak moc nenadchlo. S touhle by se tu mohlo objevit ještě tak asi sto dalších bohů, každý bude mít svojí pyramidu, ale jejich ukotvení pro širší příběh nebude existovat. Prostě jen snaha vytvořit monstrum, které bude děsit a bude trochu nové. To se podařilo, což je také to jediné, co skutečně vyšlo.

 Masky. Jsme zachráněni!

To, že má snímek „The Pyramid“ vyšší rozpočet, protože se za něj postavili lidé od Foxu, je sice vidět na kvalitě obrazu, ale na kvalitě efektů už se to tolik neprojevilo. Found footage filmy asi podle všeho pořád ještě letí, i když já mám pocit, že byly vyčpělé už před čtyřmi lety, spíš ještě dříve. Najde se opravdu málo těch, které zaujmou a u nichž byste měli pocit, že to není jen opakování toho, co už bylo tolikrát řečeno. „The Pyramid“ k těm zajímavějším nepatří.

 

Hodnocení: 25 %

Hororové filmy (příšery, found footage)


Přidat komentář