The Retreat (2005)

25%
Sníh je prostředím, kde se mohou odehrávat celkem zajímavé horory - například "Osvícení" nebo "Mrtvý sníh". Ale někdy také horory horší.

 

The Retreat

USA, 2005, 90 minut

 

Režie: Matt Cantu a Lance Kawas

Scénář: Matt Cantu, Bob Brown a Lance Kawas

Hrají:

Melissa Schuman (Nicole)

Scott Vickaryous (Mark)

Shanti Lowry (Chloe)

 

S těmi názvy filmů je to někdy trochu komplikované, takže kdybyste náhodou narazili na film, který se jmenuje „Silent Scream“, bude to nejspíš ten samý, jako tenhle, pokud se tedy jedná o snímek z roku 2005. Jenže co je po jméně, že? I růží zváno jinak, voněly by stejně. Přesně to platí i v případě tohoto filmu, který se může jmenovat, jak chce, pořád zůstane jenom béčkem, které nemá co nabídnout. Je to jen další kousek do neskutečně rozsáhlé filmotéky slasherů.

Že by potkal Mika Tysona?

Skupina mladých se vydává v zimě na starou chatu, kde si to chtějí rozdávat a blbě kecat. Ty kecy nejsou ani trochu vtipné, což už je skutečně pokles žánru. Nějakou hlášku nečekejte. Místo toho se dočkáte jen jedněch silikonových prsou, trojky, co nevyjde, protože někdo prostě musí mít ochranu, jinak do toho nepůjde, a mimochodem, také se objeví jeden vrah, co bude chtít všechny zabít. A vzhledem k tomu, že jeho metody jsou jasné – zabíjet – nakonec se mu to i povede.

Střih.

Sníh je dobré prostředí pro horor. Ne vždy.

Skupina mladých se vydává v zimě na starou chatu, kde si to chtějí rozdávat a blbě kecat. Ty kecy nejsou ani trochu vtipné, což už je skutečně pokles žánru. Nějakou hlášku nečekejte. Máte pocit, že se opakuji? Tak to máte ten pocit naprosto správně, protože první půl hodinu sledujete film, v kterém vlastně všichni zemřou, a tak je potřeba, aby se na chatu vydala další skupinka, aby toho umírání mohlo být ještě víc. Co na tom, že logika dostává dovolenou, divák se má přece hlavně bavit, ne? Jen škoda, že i na tu hororovou zábavu se nějak pozapomnělo.

Asi si chtěl hrát na hrdinu.

V čem film překvapuje, to je... Ne, prostě se mi nedaří najít nic, v čem by snímek vynikal. Jednoduše zůstává impotentním slasherem, který se ve správných momentech snaží o tolik patosu, až to pěkné není. Nejhorší na tom všem ale je, že v momentech, které mají být děsivé, si říkáte, jestli se vlastně tvůrci nesnažili o komedii, protože například první zabíjení mi skutečně přišlo komické a já nevěděl, jestli to celé není sranda. Ukázalo se, že se film bere docela vážně. Bohužel.

Jejda, kam dala nohy?

„The Retreat“ neboli „Silent Scream“ je jen další ukázkou toho, jak je snadné udělat poster – tenhle film má vážně docela povedené plakáty – ale jak je náročné pod ten poster schovat kvalitní snímek. Američtí autoři jen dokola recyklují to, co přinesly filmy jako „Texaský masakr motorovou pilou“, „Halloween“ nebo „Pátek třináctého“, filmy, jež budovaly moderní podobu slasheru. Je to ohrané a je to prostě nudné. Inovací je zde příliš málo, a proč se o ně snažit, když to jde takhle snadno a efekt se přece jen nějaký dostaví. Lidé na to půjdou, koupí si DVD anebo si to aspoň stáhnou.

 

Hodnocení: 25%

Hororové filmy (béčka, survival, vrazi)


Přidat komentář