The Returned (2013)

70%
Když je zombie virovou nákazou, kterou je možné líčit.

The Returned

Španělsko, Kanada, 2013, 98 minut

 

Režie: Manuel Carballo

Scénář: Hatem Khraiche

Hrají:

Emily Hampshire (Kate)

Kris Holden-Ried (Alex)

Shawn Doyle (Jacob)

Claudia Bassols (Amber)

 

Originalita je v případě hororu důležitá, a tak se vždycky musí ocenit, když se o ni tvůrci pokusí. V případě zombie hororu je to ještě o něco náročnější, protože někteří mohou mít pocit, že už tady bylo řečeno všechno. Očividně nebylo, což dokazuje právě snímek „The Returned“, který byl natočen ve španělsko-kanadské produkci, ale očividně se zaměřením na anglicky mluvící publikum. Originalita je skutečně jeho silná stránka, což je moc dobře. Vyniká tím.

 Už z těch výrazů je jasné, že tohle idylka nebude.

Představme si svět, kde jsou zombie celkem normální problém, ale nikoli apokalyptického rozměru, ale jedná se o problém medicinského rázu. V případě, že se někdo nakazí, tak je možné mu podat sérum. Vrátí se tak do života, ale musí si brát medikamenty po zbytek života, aby se pacienti nikdy neproměnili. V případě snímku „The Returned“ tak nečekejte velké množství hnijících olezlých mrtvol, protože v první řadě jde skutečně o to, co se děje v nemocnici a jak na tom jsou pacienti.

 S touhle pistolí se ruská ruleta hraje blbě.

Příběh se točí kolem Kate (Hampshire), která je doktorkou ve špitále, kde se stará o lidi, jež jsou postižení zákeřným virem. Je to bráno jako standardní nemoc, alespoň mezi lékaři, ale názory veřejnosti se velmi různí. A to natolik, že jsou zde skupiny, které se násilně snaží o to, aby byl problém vymýcen. To vede k tomu, že lidé umírají. Ale jsou to vlastně lidé, když jsou zombie? Kate je svědkem toho, jak skupina ozbrojenců vyvraždí všechny její pacienty. To je samozřejmě rána. Ještě větší ránou je skutečnost, že také její vlastní manžel je nakažen.

 Dokáží ho řetězy zadržet?

„The Returned“ je tak ve skutečnosti snímkem, který se snaží poukázat na to, jak se někdy zachází s nemocnými a jak je společnost zvrácená, když dokáže lidi zabít. Asi je v tom možné vidět různé metafory, ale příběh má i emocionální rovinu, rovinu takovou, kdy se Kate snaží o to, aby zachránila manžela, protože léku začíná být nedostatek. Jsou v tom emoce a příběh je pak docela silný, zajímavý a stále zůstává originální.

 I na krev dojde.

Španělsko-kanadská spolupráce se v tomhle případě dle mého názoru vyplatila, jediné, co bych viděl jako problém, je skutečnost, že je film prezentován jako horor. Hororem není, nejsou zde hororové momenty ani potřebná atmosféra. Jde o film částečně sci-fi, film o lidech, kteří mají různé pohledy na svět. Není to v tomhle smyslu objevné, ale zajímavé to rozhodně je.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (zombie)


Přidat komentář