The Ritual (2017)

75%
Jeden z těch hororů, který si zaslouží, aby ho fanoušci viděli. A aby jich bylo co nejvíc.

The Ritual

Velká Británie, 2017, 94 minut

 

Režie: David Bruckner

Scénář: Joe Barton podle románu Adama Nevilla

Hrají:

Rafe Spall (Luke)

Arsher Ali (Phil)

Robert James-Collier (Hutch)

Sam Troughton (Dom)

 

Kdyby takhle vypadal snímek „Záhada Blair Witch“, asi bych se k němu i celkem rád vracel, i když by samozřejmě nebylo možné, aby to bylo natočeno jako fond footage. „The Ritual“ found footage není a není to ani možné, protože jsou zde scény, které se odehrávají v myslích postav, případně i v jiných časových rovinách. Nemyslím tedy nějaké zásadní skákání v čase, ale třeba o několik měsíců.

Kamarádi na túře.

Přesto mají „The Ritual“ a „Záhada Blair Witch“ stejná témata. Jedná se o cestu do lesa, která s sebou přinese zvláštní odhalení toho, že se mezi stromy skrývá něco děsivého, co má jakési spojení s čarodějnictvím, možná se satanem nebo nějakým jiným démonem. Tam, kde jde „Záhada Blair Witch“ cestou pseudo-dokumentu, tam je „The Ritual“ klasický hraný film o skupině čtyř chlapíků.

Co to tam visí?

Čtyři muži se vydávají na pochod jeden z nich, hlavní postava filmu, Luke (Rafe Spall) si s sebou nese trauma. Co je to ale proti tomu, jaké hrůzy na ně čekají v lese. Není to ale něco, co by bylo vidět, je to něco, co se plíží za nimi. A právě v tomhle je snímek „The Ritual“ skutečně skvělý. Má atmosféru, která by se dala krájet, která na vás dopadne jako těžké bourací kladivo.

Jo, tohle tam visí.

Ke konci se atmosféra trochu vytrácí, ale do té doby sledujete velmi dobrý horor, kdy vám může běhat i mráz po zádech, a to většinou jednoduše proto, že nevíte, cop přijde, nevíte, co se děje, co se stane. Tohle dle mého názoru v „Záhadě Blair Witch“ nefungovalo, ale v „The Ritual“ to funguje naplno. Odhalení toho, co v lese je, co na postavy ještě čeká, už tak skvělé není, ale ani v tu chvíli se nepříjemná atmosféra nevytrácí.

Monstrum na konci, to je teprve něco.

Je pro mě trochu překvapením, že tak dobrý horor přišel z Británie, kde jsem si poslední dobou zvykl, že jsou zde spíše filmy, které nemají daleko k céčkovému ražení. Alespoň v hororovém žánru. Ale „The Ritual“ skvěle ukazuje na to, že jsou ve Velké Británii tvůrci, kteří vědí, jak horor natočit. A David Bruckner má schopnosti, které tohle dokážou. V jeho filmografii je možné najít dobré filmy už před „The Ritual“.

 

Hodnocení: 75 %

 

Hororové filmy (příšery, survival, satan)


Přidat komentář