The Satanic Rites of Dracula (1973)

60%
Lee a Cushing a jejich postavy v moderní době.

The Satanic Rites of Dracula

Velká Británie, 1973, 87 minut

 

Režie: Alan Gibson

Scénář: Don Houghton

Hrají:

Christopher Lee (Dracula)

Peter Cushing (Van Helsing)

Michael Coles (Murray)

William Franklyn (Torrence)

 

„Draculovy satanské rituály“ je celkem zajímavý název pro film, který by se měl zabývat mytologií upírského hraběte, respektive tuto mytologii posouvat do naprosto nového prostředí. Jednalo se o celkem osmý zářez ze strany studia Hammer v draculovské mytologii, tedy o předposlední film, který byl s Draculou v tomto studiu natočen. A jako kdyby se tak trochu studio vracelo ke kořenům.

 Hrabě má chuť.

Není to úplný návrat, to snad ani není možné, protože bylo nutné příběhem trochu zaujmout, a tak se dění odehrává v současnosti, nebo minimálně v té současnosti, v které byl snímek „Draculovy satanské rituály“ natáčen. Dracula i Van Helsing se tak objevují v přítomnosti a v podstatě jde jenom o to, že se zase musí postavit sobě navzájem, protože jejich souboj je jednoduše to, co je dané a k čemu musí dojít.

 Hrabě je démon.

Příběh se točí kolem toho, že v Anglii se objevují mrtvoly, které vypadají jako někdo, kdo byl vysát upírem. Samozřejmě, že se to zdá hodně nepravděpodobné, ale člověk se prostě musí smířit s tím, že někdy není možné všechno vysvětlit jednoduše a někdy je potřeba se zaměřit i na možnost, že ten upír tam někde venku je. A tak se k vyšetřování přidává i osoba nám dobře známá – Van Helsing.

 I malý křížek zabere.

Dochází k postupnému odhalování toho, kdo se skutečně skrývá za jednotlivými vraždami, a my jsme svědky rituálů, které Dracula provádí. Ty nejsou celkově nijak zajímavé, a tak si primárně skutečně užijete hlavně skutečnost, že tohle je film, kde jsou spolu zase Christopher Lee a Peter Cushing ve svých nejslavnějších rolích. Film na svou dobu překvapivě není ani moc krvavý, i když finále je povedené.

 I na ni by zabral kříž.

Přiznám se, že se mi film líbil hlavně proto, že obě hvězdy jsou zde v docela dobré formě a přinesly to, co jste od nich očekávali. Lee temného hraběte, kterého mohl hrát v podstatě kdykoli, i v pozdějších letech by byl jako Dracula skvělý. Cushing zase Van Helsinga, který má charisma a kterému věříte i to, že je nakonec schopen udělat ten poslední krok a zase na chvíli zbavit svět krvelačného hraběte.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (upíři)


Přidat komentář