The Shadow of the Cat (1961)

70%
Studio Hammer v roce 1961 přišlo se zajímavým, gotickým hororem, který nemá vůbec špatnou atmosféru.

The Shadow of the Cat

Velká Británie, 1961, 79 minut

 

Režie: John Gilling

Scénář: George Baxt

Hrají:

André Morell (Walter Venable)

Barbara Shelley (Beth Venable)

William Lucas (Jacob Venable)

Freda Jackson (Clara)

 

Filmy od studia Hammer jsou těmi, na které se vždycky docela těším. Mimo jiné i proto, že mě dovedou upoutat svou naivitou, ale také proto, že se v některých případech jedná o skutečné hororové skvosty, které vás dostanou svou zajímavou atmosférou. V případě snímku „The Shadow of the Cat“ se kloním spíše ke druhé variantě, protože zde jsou momenty, které jsou prostě výborné, myslím z hlediska hororu.

 Kočka, a určitě má i svůj stín.

Bohužel jsem měl tu smůlu a sledoval jsem snímek ve velmi špatné kvalitě, což trochu degradovalo celkový dojem, ale dobré hororové prvky prostě jen tak nezmizí. Ve snímku „The Shadow of the Cat“ se jedná hlavně o výbornou hru se světlem a stínem, kdy černobílé provedení je pro tento snímek naprosto nezbytné a svou atmosférou to místy připomnělo film „Točité schodiště“, který v tomto směru vynikal.

 Chacha, mě ta kočka nedostane!

Příběh se točí kolem jednoho domu a jedné kočky. Kromě toho, že je kočka v názvu, hned první scéna, která je moc dobře natočena, vám dá tušit, že kočka tu bude hrát důležitou roli. Je tomu skutečně tak a právě kočka má v očích postav zastupovat zlo, ke kterému ve snímku dochází. Úvodní intenzívní scéna, která je podtržená rozmazáním obrazu v tom nejdůležitějším momentu, vám dá tušit, že o efekt zde skutečně půjde na prvním místě. A ono to vychází.

 Tak mě dostala...

Kočka se stává středobodem celého filmu a docela obstojně se daří, aby z ní šel strach. Možná už to ke konci začíná být trochu opakované, ale ta atmosféra zde je. Jen je škoda, že se jí nedaří udržet po celou dobu. Pomsta ze strany zvířete není špatnou myšlenkou, navíc v těchto gotických kulisách a ve spojení se stíny se jedná o funkční prvek. Jen tomu prostě něco chybí. Asi je to hlavně tím rozmělňováním atmosféry v těch méně vypjatých, až skoro televizních scénách.

 Je to smutný příběh.

„The Shadow of the Cat“ je dalším filmem od studia Hammer, který rozhodně nezklamal a má v sobě něco, co je zajímavé a má nápad. Je škoda, že je na filmu až příliš vidět, že je velmi starý a že se na něm zub času podepsal, stejně jako nedostupnost lepší techniky v době natáčení. Jako gotický horor ale snímek pořád stojí za pozornost a neměl by jen tak zapadnout.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (zvířata, vrazi, mysteriózní)


Přidat komentář