The Taking (2013)

10%
Horor, kde jde jen o obrazy a děsivou atmosféru, a to v nesmírně pomalém tempu.

The Taking

USA, 2013, 77 minut

 

Režie: Cezil Reed a Lydelle Jackson

Scénář: Cezil Reed a Lydelle Jackson

Hrají:

John Halas (Carl Young)

Alana Jackler (Jade)

Lynnette Gaza (Babička)

Linda Kennedy (Carolina)

 

Opět jsem narazil na snímek, který mám v hororu žánrově asi nejméně oblíbený. Rádoby umělecký film, který si hraje s formou a naprosto kašle na nějakou dějovost, ale jen prostřednictvím obrazů a náznaků příběhu se snaží o to, aby byla v divákovi vyvolána ta správná atmosféra, kterou by hororový snímek měl disponovat. Na mě podobné filmy mají naprosto opačný efekt. Děs nevyvolávají, ale mám chuť si rvát vlasy hrůzou nad tím, co to sleduji.

 Tak už mě odvažte! Ta kůra mě dře do zad.

Takže o čem film je? Je o mladíkovi, který se nachází kdesi v lesích a jeho situace není právě záviděníhodná. Nejen, že je zraněný, ale jde také o to, že po něm pase nějaká hodně divná rodina. Chtějí ho mučit, chtějí mu ubližovat a on jen vzpomíná na svou přítelkyni, o které neví, zda je v pořádku anebo je také v rukou šílenců nucena trpět stejně jako on. Překvapivě se i nějakou tu odpověď dovíme.

 Asi také není v bezpečí.

Na první pohled to vypadá vlastně jako klasický hillbilly horor, kde na městské obyvatelstvo vystartuje obyvatelstvo venkovské, které se zbláznilo z toho, jak je odstřihnuto od civilizace. V tomto směru by se tedy nejednalo o nic speciálního. A i když je film natáčen jinak než klasické slashery a survivaly, přesto nepřináší nic tak zásadně dobrého, aby se vyšvihnul na vrchol kvality.

 Nemám něco na puse?

Film „The Taking“ je totiž natáčen jako sled obrazů, které jsou někdy statické, aby se tak podtrhlo vyznění jednotlivých scén, Je zde hodně používán zvuk pro další zdůraznění, hodně záběrů na to, jak hlavní postava trpí, což je prostřiháváno se záběry na to, jak byl ještě se svou přítelkyní. Všechno je sestřiháno tak, aby to mělo depresivní efekt, aby to na diváka zapůsobilo bezútěšností a nepřístupností. To se daří, protože divák se do filmu nejspíš nedostane.

 Vrchní divňouš?

„The Taking“ je jednoduše typ filmu, který nemám rád a na který se nechci dívat. Nemám rád filmy, které nejsou dějové, ale které hrají pouze na to, že promítají do lidských očí obrazy a jimi se snaží cokoli sdělit. Mně tohle prostě nestačí, navíc snímek není ani v ničem překvapivý. Není dostatečně silný, není v něm nic, co by mě dokázalo zaujmout. Snad jen ta snaha, že se někdo o něco pokusil.

 

Hodnocení: 10 %

Hororové filmy (survival)


Přidat komentář