The Thing: The Northman Nightmare

50%
Amerického komiksu není nikdy dost a nějaký, který by byl vydán jako ochutnávka nového filmu tu ještě nebyl. Tak se podívejme na komiks, takovou jednohubku, "The Thing: The Northman Nightmare".

 

The Thing: The Northman Nightmare

Vydalo nakladatelství Dark Horse, jeden sešit, září 2011

 

Scénář: Steve Niles

Kresba: Patric Reynolds

Kolorování: Dave Stewart

 

Ve Spojených státech amerických je to naprosto normální – do kin se má dostat film, který je z oblasti sci-fi, fantasy nebo hororu, pro komiksová vydavatelství to pak automaticky – dobře, skoro automaticky – znamená spolupráci. V České republice na to nejsme úplně zvyklí, i když je pravdou, že komiksové nakladatelství Comics Centrum se postaralo o dva tyhle propagační komiksy. Prvním propagačním komiksem byl „Hellboy: Zlatá armáda“, který byl českým překladem americké verze k filmu „Hellboy 2: Zlatá armáda“. Druhým pak komiksová ochutnávka v rámci uvedení filmu „Koralína“.

Obálka komiksu The Thing: Northman Nightmare.

Jak říkám, ve Spojených státech je to naprosto něco normálního, když před filmem vychází komiksy. Například takový seriál „Supernatural“ je také doprovázen komiksem, který zatím příliš nesouvisí s děním sedmé sezóny. Ale to nevadí. Komiksy jsou v Americe prostě byznys, který je velmi výnosný. Tak proč třeba nenapsat komiks, který by nás navnadil na novou verzi hororu Věc? Přesně to si asi řeklo vedení společnosti Dark Horse a producenti filmu. Vytvořili sešit, který nazvali „The Thing: The Northman Nightmare“, jenž je úvodem pro snímek Věc: Počátek. Nečekejte vědce, ani moderní dobu, ale seznamte se s vikingy, kteří se dostávají do míst, kde na ně nečeká jen tuhá zima, ale také něco... neobvyklého.

Ukázka z komiksu The Thing: Northman Nightmare.

Když se Dark Horse rozhodoval, kdo bude scénáristou komiksu, volba asi nebyla příliš těžká. Kdo je specialistou na monstra a zároveň si to užívá v zimních krajinách? Jasně, Steve Niles je ten pravý. Dejte mu možnost a on napíše scénář snad na cokoli, co alespoň trochu smrdí hororem. Spojil své síly s kreslířem Patricem Reynoldsem. Patric má nějaký ten zářez v hellboyovském universu, ale jeho největším úspěchem je prozatím série, která stála na americké verzi švédského geniálního upířího dramatu „Ať vejde ten pravý“. Jeho kresba je pro mě osobně dost neostrá, na detaily moc nedá, obličeje mají někdy podivnou strukturu, jako kdyby se teprve měly zformovat. Je však dostatečně přesný a ví, jak má vypadat useknutá ruka nebo zmutované monstrum.

Ukázka z komiksu The Thing: Northman Nightmare.

Příběh se odehrává v roce 1121 našeho letopočtu v Grónsku. Počasí zde není přívětivé ani pro vikingy, kteří jsou na podobné podmínky docela zvyklí. Prozkoumávají osadu, která už se nějakou dobu neozvala. Sami narazí na problémy, když jejich loď ztroskotá na ledovcích a oni se musí plahočit ledovou planinou až k vesnici, která je téměř prázdná. Až na pár žen. Už cestou potkávají divné věci, příroda k nim není milostivá. Cosi děsivého se plíží sněhem. A lidskými těly. V ženě nehledej nic dobrého, chce snad komiks říct, a už vůbec si nemyslete, že smrtí něco končí. V plamenech se rodí příšerné monstrum, Věc, která rozsévá smrt všemi směry. Příběh nám odhaluje, že kosmické zařízení, kterým se Věc na zem dostala, je zde skutečně velmi, velmi dlouho. No, a to je tak nějak všechno. Vikingové svedou svůj souboj s mimozemšťanem, tak nějak vyhrají, přežijí jen ti nejsilnější. Je konec. Závěr nás navádí, ať se podíváme, co bude dál, co zde najdou lidé, kteří jako první objeví v ledu zamrzlou vesmírnou loď.

Ukázka z komiksu The Thing: Northman Nightmare.

„The Thing: The Northman Nightmare“ není velký dílem, ale splňuje přesně ten účel, který má. Není příliš vysvětlující, je drsný a především nás má navnadit na nový film Věc: Počátek. Jak chce ale někdo překonat úžasnou klasiku, jakou je Věc v režii Johna Carpentera se skvělým Kurtem Russellem? Kdo by měl zájem, stačí se zaregistrovat na https://digital.darkhorse.com/ a komiks je zde dostupný k digitálnímu čtení v celé své délce.

 

Hodnocení: 50%

Hororové knihy (příšery, komiks, mimozemšťani)


Přidat komentář