The Two Faces of Dr. Jekyll (1960)

40%
Hodně obyčejná adaptace klasického literárního díla.

The Two Faces of Dr. Jekyll

Velká Británie, 1960, 88 minut

 

Režie: Terence Fisher

Scénář: Wolf Mankowitz

Hrají:

Paul Massie (Dr. Henry Jekyll / Mr. Edward Hyde)

Dawn Addams (Kitty Jekyll)

Christopher Lee (Paul Allen)

David Kossoff (Dr. Ernst Litauer)

 

Snímek „The Two Faces of Dr. Jekyll“ je pro mě celkem zklamáním, protože tohle je film, který byl natočen v období, kdy studio Hammer rostlo a začalo svět zásobovat svými horory, a tak by se dalo očekávat, že se bude jednat o snímek, který bude nějakým způsobem vynikat. Ale tady se Terence Fisher ukázal jako rutinér a natočil film prostě jen proto, že ho natočit měl. Nic navíc tomu nedal.

Co se to s ním děje?

Jak už název „The Two Faces of Dr. Jekyll“ napovídá, bude se jednat o variaci na klasický příběh Roberta Louise Stevensona. Ano, doktor Jekyll a pan Hyde jsou dvojice, která se zfilmování dočkala ve velké míře, a to nejen v případě přiznaných adaptací. Tohle je adaptace celkem jasně přiznaná, ale musí se nechat, že nijak zásadně novátorská, ale ani nutně v každém detailu věrná.

Možná ten nejlepší moment.

Jako kdyby Terence Fisher dostal úkol, aby natočil klasický příběh, měl na to poměrně málo času a vlastně ho to ani moc nebavilo. K ruce navíc dostal Paula Massieho, nic proti němu, ale na roli Jekylla je přece jen třeba, aby se jednalo o herce schopného, skoro až výjimečného. Tohle ale Massie nesplňuje a jeho Jekyll je unylý, stejně tak i Hyde, nemluvě o tom, že masky mu v tomhle směru nepomáhají.

Hezká momentka.

Doktor Jekyll tak jednoduše vyrobí látku, která je schopná ho změnit v mnohem pudovějšího Hydea. Ale v podání Massieho, ale nejen jeho, jde i o to, jakou má film poetiku, jak se bojí ukázat něco skutečně drsnějšího, se nakonec dostáváme jen k tomu, že tu mám dva týpky – jeden s vousy a druhý bez nich. Nic víc v tom není. Je to spíš historické drama než horor. Christopher Lee ve vedlejší roli už nemá co zachraňovat.

Christopher Lee tu má jen vedlejšák.

Britský snímek „The Two Faces of Dr. Jekyll“ je ukázkou toho, jak není vhodné zpracovávat klasiku. Unyle, bez nápadu, způsobem, který ukazuje na to, že tvůrci prostě jen vzali to, co bylo první po ruce, ale rozhodli se, že tomu nic navíc nedají. Hammer se proslavil trochu jiným přístupem k hororu, otevřenějším na svou dobu, ale nic z toho se ve snímku „The Two Faces of Dr. Jekyll“ nepromítlo.

 

Hodnocení: 40 %

 

Hororové filmy (vědci)


Přidat komentář