The Vault (komiksová minisérie)

75%
Hororového komiksu není dost, tak se pojďme podívat na jeden, který vyšel v USA ve třídílné minisérii a měl úspěch i u kritiků.

 

The Vault

Vydalo nakladatelství Image Comics, třídílná minisérie, červenec až říjen 2011

 

Scénář: Sam Sarkar

Kresba: Garrie Gastonny

 

Těch pokračujících hororových komiksových sérií není ani v Americe zase tolik. Pravda pouze jedna dvě nejsou, o tom žádná. Superhrdinský komiks ale jednoduše převažuje, i když jeho kvalita není v každém případě nejlepší. Proto musí být člověk rád, když se objeví nějaká kvalitní hororová minisérie. „The Vault“ je jednou z těch dobrých minisérií, které nám přineslo nakladatelství Image Comics, jež je jedním z těch, jež dávají prostor všem druhům komiksu.

Ukázková obálka z komiksové minisérie The Vault.

„The Vault“ je zajímavý příběh o skupině lovců pokladů. Na první pohled se nezdá, že se jedná jen o obyčejnou skupinu lidí, co hledá zlato a drahé kameny, ale atmosféra je poměrně hustá a ještě víc houstne. Trochu mi to navozovalo atmosféru hororu „Vetřelec“, což bylo nakonec i potvrzeno tím, že se zde něco hodně podobného objevilo. Nevadí, protože příběh je sám o sobě zajímavý a hodně důležité jsou zde postavy, které jsou překvapivě dobře propracované, a to i když se jedná pouze o třídílnou sérii.

Ukázka z komiksové minisérie The Vault.

Skupina lidí už je na záhadném místě dost dlouho a docházejí finance. Do hry se tedy dostává bohatý ruský vynálezce, který přispěje i speciálním robotem, jenž je nakonec i příčinou toho, že potápěči najdou v moři jakousi podzemní komnatu a v ní velmi zajímavý a velmi těžký sarkofág, který se rozhodnou vytáhnout na povrch a samozřejmě i otevřít. Ale jako by to nestačilo, najde se i pitomec, který z kostry monstra, jež zde objeví, vytáhne pečeť a ocelový kůl, kterým byla bestie svázána. Poslední překážka odstraněna a třetí díl série tak může být skutečně v duchu „Vetřelce“ a přežití.

Ukázka z komiksové minisérie The Vault.

Atmosféra je budována skutečně dobře, i když jednu výtku bych měl hlavně ke kresbě. Místy je neskutečně statická, jako kdyby se jednalo o fotografii, kde se všechny postavy až příliš snaží o toporné náznaky pohybů. V tomto směru je komiks asi nejslabší, ale jinak mu není moc co vytknout, jako hororová jednohubka funguje velmi dobře, sice nezabaví na dlouhou dobu, ale aspoň na chvíli to stačí.

Ukázka z komiksové minisérie The Vault.

Image Comics zase jednou ukázalo, že hororovému komiksu se u něj daří velmi dobře. Potvrzuje to i pokračující sérií „Severed“, která je jedním z největších hororových překvapení loňského roku, na poli komiksu určitě. I když mám pocit, že Scott Snyder neumí napsat špatný komiks. Jsou zde i další, kteří vědí, jak horor povzbuzovat a hnát jej kupředu. „The Vault“ je ukázkou toho, že to jde krátce a dobře.

 

Hodnocení: 75%

Hororové knihy (upíři, survival, komiks)


Přidat komentář