The Wicked (2013)

40%
Byla jednou jedna čarodějnice, která jedla ráda děti...

The Wicked

USA, 2013, 105 minut

 

Režie: Peter Winther

Scénář: Michael Vickerman

Hrají:

Devon Werkheiser (Max Reese)

Justin Deeley (Zach Reese)

Jess Adams (Julie Adams)

Jamie Kaler (Karl Bryant)

 

Pohádky v současném hororu neustále žijí, ať už skutečně formou, kdy je přímo z pohádek čerpáno, a tyto jsou předělávány do moderní podoby, což nutně nemusí znamenat, že jsou jakkoli zajímavé. Pak je ale vliv pohádek patrnější v tom, že se používají motivy, které jsou převzaty z pohádek a které ukazují, jak může být ústní slovesnost děsivá a jak se předávají příběhy, které jsou nejen fantaskní, ale skutečně hororové.

 Čehopak se asi bojí?

„The Wicked“ je snímek, který se vydal popisovanou cestou a přejímá klasickou postavu pohádek – čarodějnici. Dokonce si bere i to základní z pohádky „O Jeníčkovi a Mařence“. Čarodějnice jí děti, tady je to ještě doplněno o to, že je pojídá proto, aby zůstala mladou a krásnou. Pohádka tak dostává skutečně děsivé rozměry, pokud je to zobrazováno naturalisticky. A na to film trochu sázel, i když ona ta triková stránka není zrovna nějak moc úchvatná.

 To už má strach teď?

Slabšího je trochu víc, ale na tomhle hororu se mi líbí, že si z pohádkou skutečně hraje. V samotném filmu se jedna místní legenda vypráví, takže je podtrhnuta i ona ústní lidová slovesnost. Na druhou stranu se však musí přiznat, že tohle není až tak jedinečný prvek, který by nebyl součástí i jiných příběhů a jiných podobných filmů. Přece jen, i „Záhada Blair Witch“ stojí na podobném principu, i když tam se pohádkovost vytrácí díky zvolenému formátu.

 Že by velká pavučina?

Asi ale nemá moc cenu pět na snímek „The Wicked“ chválu, protože to, jak je pojat a o čem vypráví, je vlastně to jediné, co mě na něm zaujalo. Samotné provedení už je takové lajdácké, i když se snaží obsáhnout poměrně dlouhou stopáž. Hodina a tři čtvrtě je na podobný film skutečně dost. Nejsou zde postavy, které by byly až tak zajímavé, většina herců, hlavně těch mužských rolí, je jen těžko snesitelná.

 A ne, tady je příčina všeho.

„The Wicked“ je dalším filmem pro tvůrce. Jsou zde nápady, ale nakonec to bohužel stejně vyznívá tak, že si ti lidé chtěli něco natočit a bylo jim tak trochu jedno, jak to bude v konečném důsledku vypadat. Myslím, že to šlo pojmout ještě zajímavěji, protože to téma samo o sobě není špatné, ale v rámci žánru a v rámci čarodějnických příběhů to nijak zásadně nevybočuje a jen se jede v zajetém formátu.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (béčka, vrazi, satan)


Přidat komentář