The Woman in Black (1989)

80%
Tajemná žena v černém s sebou přináší chlad, vlhký pach z bažin a hrůzu ve své nejčiřejší formě – ideální kombinace pro milovníky klasického britského hororu. Hororu, při kterém se budete skutečně bát.

The Woman in Black

Velká Británie, 1989, 100 minut

 

Režie: Herbert Wise

Scénář: Nigel Kneale

Předloha: Susan Hill

Hrají:

Adrian Rawlins (Arthur Kidd)

Bernard Hepton (Sam Toovey)

David Daker (Josiah Freston)

Pauline Moran (Woman in black)

 

Ano, jedná se sice o televizní formát, navíc přes čtvrt století starý, ale svou kvalitou předčí mnohé nákladnější a modernější snímky. Vše začíná zcela nevinně a nutno připustit, že divák je už na podobné typy příběhů, kdy je mladý právník, živící svoji rodinu, poslán kvůli pracovním povinnostem do opuštěného domu, poněkud zvyklý. Filmu to ale nikterak neubližuje. Jde o léty prověřené schéma, které je velmi kvalitní a člověka k sobě dokáže upoutat.

Arthur Kidd, hlavní postava příběhu, přichází do domu u Úhořího močálu, aby vyřídil pozůstalost po nedávno zemřelé vdově. Zprvu se své pracovní cestě nijak nezdráhá, ale divák dobře tuší, že ho ve starém stavení nečeká nic dobrého. A tuší správně. Postupně se roztáčí kolotoč podivných událostí, které doprovází zjev záhadné ženy v černém. Při pohledu na ní se zježí chlupy kdekomu, a to ani netušíte, jak hrůzná scéna s ní vás ještě čeká.

1

Situacemi, při nichž tuhne krev v žilách, autoři nešetřili. Dočkáme se tak nervózních zvířátek, která vycítí přítomnost něčeho zlého na sto honů, ale také malého, roztomilého chlapce, který se snaží našeho hlavního hrdinu kontaktovat ze záhrobí. Pusté prostředí opuštěného domu poměrně často obohatí ozvěny strašlivé nehody z minulosti a divák je tak ke svému křeslu připoután čím dál tím více, přičemž ho nepřestává přepadávat tíživé nutkání otočit se ke dveřím, aby se ujistil, že tam nikdo nestojí.

2

Není to snímek s nepřeberným množstvím triků, respektive triky se zde nenachází takřka žádné, ale dokáže perfektně vystavět tísnivou atmosféru. V dnešní předigitalizované době se tak tento počin jeví jako něco velmi vzácného. Tvůrci zde totiž dokázali pracovat s emocemi a k vyvolání nepříjemného, tísnivého pocitu tak nepotřebovali žádné efekty.

3

Nervy drásající skřehotání racků a podivné, vystrašené pohledy všech vystupujících postav vás nenechají klidnými, a to je hlavní těžiště celého filmu. Napětí, strach a hrůza. Budete se bát, to určitě. Budete mít nepříjemný pocit. A věřím, že minimálně jednou vyskočíte z křesla, gauče či jiné věci, na které zrovna bude spočívat váš zadek. "The Woman in Black" je zkrátka ten kvalitní, krví nijak nepřeplácaný horor, který plní svůj účel. Vystrašit vás.

Hororové filmy (duchové, děti)


Přidat komentář