Tichý dům (2010)

60%
Zajímavý filmový experiment, který dopadl dobře.

Tichý dům

La casa muda

Uruguay, 2010, 86 minut

 

Režie: Gustavo Hernández

Scénář: Oscar Estévez, Gustavo Hernández, Gustavo Rojo

Hrají:

Florencia Colucci (Laura)

Abel Tripaldi (Néstor)

Gustavo Alonso (Wilson)

María Salazar (Niña)

 

„Tichý dům“ je takový celkem zajímavý pokus. On to byl film, který ani neměl nějak moc velké ambice, i když se musí nechat, že když už ho přihlásíte na nějaké ty nezávislé filmové festivaly, nějaké ty ambice asi budete mít. Ale film měl skutečně směšný rozpočet okolo šesti tisíc dolarů, což je pro film prostě úsměvné. Natáčelo se podle všeho čtyři dny. A tohle je výsledek.

Co asi hledá?

Uruguayský snímek „Tichý dům“ je experimentální nejen v tom, jak dokázal nakládat s rozpočtem, to samo vychází z toho, jak bylo natáčeno. Cílem tvůrců totiž bylo, aby byl natočen snímek, který bude mít skoro hodinu a půl, a to v jediném záběru. Ano, sledujeme dění v reálném čase, navíc to skutečně vypadá, jako kdyby nebyl ve filmu jediný střih. Tohle je pro hororový film přece jen celkem unikátní.

Hlavně si svítit.

I když Alfred Hitchcock přišel v roce 1948 se snímkem Provaz, který byl rozdělen do velmi dlouhých scén, až k deseti minutám, pořád je to film, který má celkem deset scén, není to jedna jednolitá scéna. Gustavo Hernandéz tak v hororu zkusil něco, co se podařilo Alejandrovi Gonzálezovi Iñárrituovi se snímkem „Birdman“, i když tam přece jen přišly hodně na řadu CGI. Však měl „Birdman“ tři tisíckrát větší rozpočet.

Dvě světla jsou víc než jedno.

Snímek „Tichý dům“ nemá komplikovaný děj, to by asi ani nebylo moc možné při daných podmínkách. Prostě jde o to, že se Laura se svým otcem dostanou do venkovského domu, který chtějí renovovat, aby ho mohli prodat. Najednou uslyší zvuky, které vycházeli jakoby z domu. Otec to jde zkontrolovat. Vrátí se celý od krve. Laura v domě pak začíná svůj boj o život.

Zajímavá výzdoba.

Uruguayský snímek „Tichý dům“ je zajímavým experimentem, který tvůrcům docela vyšel. Snažili se o jediný záběr, což jim vyšlo jednoznačně, v případě hororu to vyšlo také, některé scény jsou opravdu děsivé a zapůsobí na diváka, jak by měly. Bohužel jsou tu i scény, které jsou tak trochu prázdné, což je dáno formátem, který holt nedovolil, aby v každém záběru bylo něco super.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (survival, vrazi)


Přidat komentář