Tintin v Americe

55%
Na Tintina má políčeno samotný Al Capone, a tak se musí náš neohrožený reportér vydat obhájit vlastní život až za Velkou louži.

 

Tintin v Americe

Vydalo nakladatelství Albatros, 1. vydání: 2004, 99 Kč; 2. vydání: 2011, 159 Kč

 

Scénář: Hergé

Kresba: Hergé

 

Už jsme si zvykli na to, že původní příběhy světoznámého reportéra Tintina jsou... No, řekněme mírně odlišné, než na jaké jsme si zvykli u takových příběhů, jako jsou „Tajemství Jednorožce“. Přece jen, „Tajemství Jednorožce“ je jeden velký příběh, kdežto „Tintin v Americe“ nebo „Tintin v Kongu“, to je jenom shluk krátkých epizodek, které jsou propojeny Tintinovým putováním po nějakých zajímavých končinách. Přece jen, ve 30. letech 20. století byla i Amerika pro Evropany zajímavou a exotickou zemí. Právě zde má Tintin prožívat další dobrodružství.

Ukázka z českého vydání komiksu Tintin v Americe.

Tintin to nemá v Americe vůbec jednoduché. Hned po příjezdu na něj čekají velké nepříjemnosti, protože se o jeho návštěvě dověděl sám Al Capone, který má z reportéra strach. Al Caponeho obavy jsme objevili už v předchozím dílu „Tintin v Kongu“, kdy to byl právě legendární gangster, který na Tintina poslal zabijáka. Mafiáni se hodně snaží, ale Tintin je snad nepřemožitelný. Uteče únosci, přežije dopravní nehodu, je unesen, aby mohl utéct a dostat se do spárů nevěřící policie.

Ukázka z českého vydání komiksu Tintin v Americe.

Co všechno Tintin vlastně přežije? Příchod zabijáka, plynovou komoru, utopení, střelbu ze samopalu, nakopnutí koněm, pád z koně, únos indiánů a skalpování, pád z útesu, střelbu z luků, výtrysk ropného pramene, explozi a nehodu lokomotivy, lynčování (celkem dvakrát), hromadnou rvačku, požár, přivázání ke kolejím, když jede vlak, borcení skály, napadení policisty, rozšrotování v konzervárně, souboj s mečem, další únos a další utopení. A to je vlastně všechno.

Ukázka z českého vydání komiksu Tintin v Americe.

Není toho málo a zdá se, že Tintin je skutečně postavou, která je nezničitelná. Prochází Amerikou jako ten nejnebojácnější člověk, nic pro něj není problém a z potíží se dostává levou zadní. Jeho příběhy jsou právě proto velmi naivní a velmi zjednodušené. Když mohl někdo vytýkat v předchozí knize „Tintin v Kongu“, že byla neekologická a pudila k zabíjení zvířat, v knize „Tintin v Americe“ zase najdeme rasistické narážky. Ale copak Amerika ve 30. letech nebyla sama silně rasistická? Stačí si jen uvědomit, kdy byl komiks napsán, a pochopíme, že je vlastně hodně satirický a ironický, a co si budeme povídat, rozhodně Ameriku nevelebí.

Ukázka z českého vydání komiksu Tintin v Americe.

Vive la France! Vive la Revolution! No dobře, zas takový vlastenec a nacionalista Hergé není, ale stejně je z Tintina znát, jak moc je profrancouzský. Ale tak co, že jo? Je to komiks pro děti, je zábavný, je hodně naivní, hodně jednoduchý, ale přesto se snaží být zajímavý a z každé lokace, kde se odehrává, přinést některá její specifika. Tudíž je i trochu poučný. Amerika je vykreslena celkem smysluplně. Není to historický dokument, ve své době to však mohlo velmi zaujmout a udělat o Americe představu. Dnes je to především ukázka tehdejší evropské tvorby, která se dost odlišuje od současné.

 

Hodnocení: 55%

Bleskovky (komiks, děti, komedie)


Přidat komentář