Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

75%
Skvělý thriller se ze stránek knih dostal na plátna kin a Švédové ukázali, že nejsou jenom zemí, kde mají spoustu ledu, ale i skvělé filmaře, kteří se snaží silně konkurovat Američanům.

 

Muži, kteří nenávidí ženy

Män som hatar kvinnor

Švédsko, Dánsko, Německo, Norsko, 2009, 152 minut

 

Režie: Niels Arden Oplev

Scénář: Nikolaj Arcel a Rasmus Heisterberg podle románu Stiega Larssona

Hrají:

Michael Nyqvist (Mikael Blomkvist)

Noomi Rapace (Lisbeth Salander)

Lena Endre (Erika Berger)

Sven-Bertil Taube (Henrik Vanger)

 

„Muži, kteří nenávidí ženy“ nejsou klasickým hororem, ale thrillerem, který má minimální počet hororových prvků. Za to se může pyšnit poměrně dobrým scénářem, skvělými hereckými výkony a atmosférou, která se ze všeho nejvíc podobá filmu Purpurové řeky. Mám na mysli první díl, který byl hodně dobrý, i když pravda, o dost hororovější než „Muži, kteří nenávidí ženy“.

 

Lisbeth Salander si užije skutečně hodně.

Stieg Larsson se díky své třídílné sérii „Milénium“ stal v podstatě nesmrtelným, jen škoda, že už si tento status nemůže sám užívat. Již v roce 2004 zemřel a svého úspěchu se nikdy nedožil. Ale jeho odkaz, který by mohl mít mnohem více než jen tři knihy „Milénia“ – plánoval rozsáhlejší sérii –, žije dál, ať už ve třech filmech, které byly ve Švédsku natočeny, anebo i v amerických remacích, které se chystají. Alespoň tedy remake k prvnímu dílu, který ponese název „The Girl with the Dragon Tattoo“. Mimochodem velmi zajímavé herecké obsazení: Daniel Craig, Stellan Skarsgard, Robin Wright a Christopher Plummer. Ale zůstaňme prozatím u originálu, který je sám o sobě výtečný.

 

Ale ani Blomkvist z toho nevychází s čistým štítem.

Knihu jsem prozatím nečetl, ale moje přítelkyně mi během sledování filmu dávala dostatečně rozsáhlý komentář o tom, jak se film od své předlohy odlišuje. Neliší se až tolik, jednalo se především o změny, které byly v duchu přizpůsobení psaného textu filmovému médiu. Navíc kniha je ještě o malinko drsnější a názornější než film, který v některých momentech naznačuje, ale nedá přímé tvrzení skutečnosti. Znásilnění Lisbeth už takhle poměrně drsné je v knize ještě drsnější.

Čím je vlastně film tak zvláštní? No v pravdě, přiznám se, že jsem od tak věhlasného a neustále zmiňovaného díla čekal trošku víc. Nejedná se o nic jiného než thriller, detektivní příběh s minimem mysteriózních prvků, ale přesto dostatečně efektně podaný, kdy především scénáristé ukázali, že látku uchopili skutečně výtečně a až do konce nás nechají tápat v tom, kdo jsou vlastně muži, kteří nenávidí ženy.

 

Všude číhá nějaký šílenec s brokovnicí.

Ale tohle je vlastně jen jedna linie – hledání vraha. Film je několikavrstevný. Je zde postava Mikaela Blomkvista, novináře a amatérského detektiva, která se musí smířit s tím, že se dostala do pořádných problémů. Když novinář dlouho šlape na puchýře některým lidem, tak ty puchýře prostě prasknou. Ti lidé se naštvou a potopí milého novináře do pořádných problémů. Než má být ale zavřen do vězení, v mezičase se Blomkvist věnuje právě pátrání po dívce, která kdysi dávno zmizela. Jenže její zmizení je jen drobnou událostí, která vede k tomu, že jsou znovuobjeveny skutečně hrůzné činy, s nimiž se minulost musela potýkat, ale které zůstaly nevyřešeny. Tyto činy zapadají do širšího kontextu a my tedy konečně zjišťujeme, kdo jsou ti muži, co nenávidí ženy.

 

Noomi Rapace nevypadá na téhle fotce zrovna přitažlivě, ale o to lépe hraje.

Ale je zde ještě další vrstva, která se skrývá v postavě Lisbeth Salander. Lisbeth se stala v podstatě jakýmsi maskotem filmu, antihrdinkou, která se prolíná celým „Miléniem“ spolu s Blomkvistem. Ale může za to především Noomi Rapace, která dala Lisbeth tu správnou šťávu. Díky filmu se Noomi stala hvězdou a začal se o ni zajímat i zbytek světa – představí se nám v pokračování Ritchieho „Sherlocka Holmese“ a také ve Scottově filmu Prometheus. Noomi je v roli skutečně výtečná a díky ní si projdete skutečně hnusnými momenty, stejně jako odvahou a finálním nalezením „štěstí“.

Film je mírně klišovitý. V podstatě se jedná o standardní formát amerického thrilleru, kdy až do konce jsme drženi v napětí, kdo bude vrahem, kdo bude za vše odpovědný. Ale díky hereckým výkonům a skvělé předloze je přece jen o něco výš než jiné filmy podobného stylu. A tak se můžeme jen bát toho, jak to Američané zprasí. Díky režiséru Davidovi Fincherovi by to však nemuselo být tak strašné. Skoro bych to viděl, že to skončí jako „Ať vejde ten pravý“ a Let Me In. Originál je skvělý a skvělý je i remake, ale pořád je to jen kopie.

 

Hodnocení: 75%

Hororové filmy

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář