Tintin v zemi Sovětů

60%
Máme tu úplně první knihu s Tintinovými příběhy a myslím, že budete překvapeni nejen vizuální stránkou, ale i samotným dějem. Pokud tedy už tenhle komiks nemáte.

 

Tintin v zemi Sovětů

Vydalo nakladatelství Albatros, 2011, 199 Kč

 

Scénář: Hergé

Kresba: Hergé

 

Komiksy s Tintinem u nás nevycházejí v tom pořadí, jak od roku 1929 vycházely v Belgii. Prve Egmont vydal jen tři komiksy z celé série, Albatros pak začal těmi zajímavějšími, známějšími a kompletně vydařenějšími. Tintin pod Egmontem poprvé vyšel v roce 2004, ale na sbírku „Tintin v zemi Sovětů“ se dostalo až mezi posledními v roce 2011. Je to dáno tím, že tento komiks se od ostatních odlišuje, nejen pojetím příběhu, ale i stylem, kterým je kreslený.

Obálka českého vydání komiksu Tintin v zemi Sovětů.

„Tintin v zemi Sovětů“ je černobílým komiksem, který byl kreslený doslova na zakázku. Vydavatel dětského časopisu Le Petit Vingtième si na Hergém vyžádal komiks, který bude reportáží z Ruska, reportáží kritickou ke komunistické zemi, aby se již malé děti dověděli, jak to „skutečně“ – pravda, ty uvozovky nejsou vždy na místě – v Rusku chodí. Ne, není to dokumentární komiks, ale hodně silná protikomunistická agitka, kdy Sověti jsou zlí a dost hloupí, naopak Tintin je zástupce dobra, na svou malou postavu neskutečně dobrý zápasník a hlavně člověk, který se dostane z každého problému. Přežije výbuch, několikanásobné automobilové havárie, střelbu a mnohá další nebezpečí.

Ukázka z českého vydání komiksu Tintin v zemi Sovětů.

Tintin se v komiksu „Tintin v zemi Sovětů“ zdá téměř nezničitelným, což se podepisuje i na tom, jak je příběh veden. Místo kulek dá ruským vojákům do hlavní papírové kuličky, divokého medvěda opije a přepere, automobil rozebere, aby ho opravil, součástky pak jen nahází zpátky a jede se dál. Příběh je svým pojetím velmi naivní, stejně jako je naprosto neoblomný v kritice Sovětů. Obyčejní lidé jsou chudáci, kteří trpí, ale ti u moci a jejich GPU (tajná služba) jsou zlem, které se obrací jak proti vlastním, tak proti cizincům, kteří v jejich vlasti čmuchají.

Ukázka z českého vydání komiksu Tintin v zemi Sovětů.

Při svém prvním vydání byl „Tintin v zemi Sovětů“ skutečně chápán jako reportáž z Ruska a Tintin byl profilován jako skutečný reportér, který zažívá v Rusku různá dobrodružství, z nichž pak zasílá reportáže, které se snaží zachytit tamější atmosféru a život. Dnes je dílo skutečně velmi naivní a pro mnohé jen těžko skousnutelným, protože obsahuje skutečně hloupoučké zápletky, ale na svou dobu a na skutečnost, že se jedná o prvního Tintina, to pořád jde. Kresba je velmi jednoduchá oproti tomu, jak byl Tintin kreslen později, chybí barevnost, a tak má „Tintin v zemi Sovětů“ význam hlavně sběratelský. Když už máte ostatních třiadvacet dílů, budete chtít i tento.

Ukázka z českého vydání komiksu Tintin v zemi Sovětů.

„Tintin v zemi Sovětů“ se od ostatních příběhů odlišuje ještě tím, že má téměř 140 stran, což je téměř trojnásobek takového sešitu Dobrodružství Tintina: Tajemství Jednorožce. Není to úplně skvělé čtení, na to je příběh neskutečně jednoduchý a místy opravdu až hloupý, ale přesto můžeme sledovat vývoj toho, jak se z Tintina stává postava, kterou si mohou zamilovat masy. Musím se přiznat, že po tomhle prvním díle bych Tintinovi úplně nevěřil, ale hlavně, že ty další přesvědčují o tom, že se čtenáři do rukou skutečně dostává něco neobvyklého. Pravda i „Tintin v zemi Sovětů“ je čtení neobvyklé.

 

Hodnocení: 60%

Hororové knihy (komiks, děti, komedie)


Přidat komentář