Tma (2005)

70%
Co se skrývá ve tmě? Že by ztracená dcera?

Tma

The Dark

Ostrov Man, Velká Británie, USA, Německo, 2005, 93 minut

 

Režie: John Fawcett

Scénář: Stephen Massicotte podle románu Simona Maginna

Hrají:

Maria Bello (Adèlle)

Sean Bean (James)

Maurice Roëves (Dafydd)

Sophie Stuckey (Sarah)

 

Waleské pobřeží je rozhodně prostředí, kde se mohou odehrávat zajímavé příběhy, už jen pro prostředí samotné, protože je prostě na co se koukat, skály jsou úchvatné, i když do jisté míry i nebezpečné až strach budící, moře je bouřlivé, podnebí spíše podzimní, než aby zde bylo skutečně teplé léto. Tohle je prostě místo, které má už na první pohled něco do sebe. Proč tam nehodit horor, že?

Zase jedny divné oči.

A tak se tvůrci rozhodli, že pro jeden duchařský horor, který by se neodehrával v Japonsku, ale právě ve Walesu, použijí předlohu Simona Maginna, která v originále vyšla jako „Sheep“, což i z filmového zpracování pochopíte, že to byl celkem padnoucí název. Takový, z kterého i docela mrazí, když si uvědomíte, jakou roli zde ovce má. Ne, není to nic hnusného, je to jen nepříjemné.

Takový hezký pár.

Snímek „Tma“ hraje především na atmosféru, na prostředí a na celkem divné scény. Není jich mnoho, ale nějaké se zde najdou, i když jsou celkem brzy vysvětleny. Pomalu vám začne docházet, o co tedy vlastně jde, i když to ničemu vyloženě nevadí. Ta nepříjemná atmosféra trvá, pokračuje a je zde v podstatě až do poslední scény, kdy vám dojde, do jakého ranku tenhle horor patří.

Co to děláš mamince?

„Tma“ je celkem depresivní film, film, který na vás dokáže zapůsobit jak prostředím, tak i svým vývojem. Díky tomu funguje, díky tomu dostáváte něco, co je trochu odlišné, co je divácky zajímavé. Rozhodně nemá smysl v tom zbytečně hledat podobnost s jinými filmy, je lepší si snímek užít. On bude fungovat, a to i díky celkem zajímavému hereckému obsazení – především Sean Bean a Maria Bello.

To je Dafydd.

Britsko-americko-německý snímek „Tma“, na jehož produkci se podílel i ostrov Man, je zajímavým snímkem, jenž spojuje celkem klišovité prvky – tajemství z minulosti, děti, mysteriózní atmosféru, duchy. Ale dělá tak způsobem, který je funkční, který vám prezentuje horor, jenž je dostatečně zajímavý na to, aby se na něj dalo koukat, aby vás bavil, aby vás i strhnul.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (duchové, děti, mysteriózní)


Přidat komentář