Tokyo zonbi (2005)

40%
Z Tokia se stala skládka, kde vyrostla nová hora. Problém je, že ta skládka začíná ožívat.

Tokyo zonbi

Japonsko, 2005, 103 minut

 

Režie: Sakichi Satô

Scénář: Sakichi Satô podle mangy Yûsaky Hanakumy

Hrají:

Tadanobu Asano (Fujio)

Shô Aikawa (Mitsuo)

Erika Okuda (Yoko)

Arata Furuta (Ishihara)

 

„Tokyo Zombie“, jak je snímek uváděn v mezinárodní produkci, je sám o sobě název, který slibuje poměrně ulítlou podívanou, protože spojuje Japonsko, ještě konkrétně tedy jeho hlavní město, a do toho zombie... No, prostě mi to jako moc vážný film nezní. A nějak moc jsem se nemýlil. S tímto filmem dostáváte klasicky ulítlou japonskou akční hororovou komedii, kde ani tak nejde o to vyděsit, ale spíše pobavit. Minimálně ta snaha je zde cítit.

 Hlava každého z nich je jedinečná.

„Tokyo zonbi“ je také japonská manga, ze které film vychází. Když jsem viděl, jak manga vypadá, pochopil jsem, že tohle je skutečně takové méně tradiční čtení. Ona ani ta kresba není nějak moc pěkná. Tady opravdu šlo primárně o to, aby se divák, potažmo čtenář, bavil, ale trochu se bojím, že tohle je dílko, které mimo Japonsko skutečně moc neuspěje, protože je příliš osobité. Asi se nemusím bát říct, že je jednoduše příliš divné na to, aby se dalo snadno kousnout.

 O bitky není nouze.

Fujio a Mitsuo jsou obyčejní zaměstnanci, dělníci, jen s tím rozdílem, že Mitsuo je blázen do bojových umění. To se snaží učit i Fujia. Docela se to hodí, protože obrovská skládka v Tokiu, říká se jí Černá Fuji, se stává pramenem nemrtvých, kteří se z jejích útrob začínají valit na povrch. Lidé se snaží přežít a s tím i naši dva hrdinové. Cesta do Ruska ale úplně nevyjde a oni se rozdělují, aby se později ještě setkali. Sledujeme osud Fujia, který se stává známou atrakcí – v aréně bojuje s nemrtvými a je skutečně velkým šampionem.

 Černá Fuji v pozadí.

Tenhle film je prostě ujetost, která i na mě místy byla trochu moc, možná hlavně proto, že je to sem tam docela hluché. Díky tomu, že se nic neděje, jen přešlapujete na místě a čekáte, jestli tvůrci zase přijdou s nějakým tím dobrým nápadem, který vás vytrhne. Ti hlavní hrdinové jsou sami docela dobrý nápad, už jen proto, jak vypadají. Jenže ani oni nezvládnou udržet tempo filmu, které se místy hodně rozmělňuje. A najednou si uvědomíte, že nějaké pořádné vtipy vlastně chybí.

 Ukázka z původní mangy.

„Tokyo zonbi“ je klasickou ukázkou japonské tvorby, klasickou v oblasti komedie. Vezmou hororovou látku, naprosto se vykašlou na její hororovost a vrší na sebe jeden bizarní nápad za druhým. Tady je těch nápadů přece jen málo, ale může se vám stát, že se třeba i zasmějete. Dojem mi trochu kazily ještě digitální triky, ale tak těm se to daří většinou. Nebude to moje nejoblíbenější japonská komedie, to určitě ne.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (zombie, komedie)


Přidat komentář