Torture Garden (1967)

40%
Tohle mučení je trochu nudné.

Torture Garden

Velká Británie, USA, 1967, 93 minut

 

Režie: Freddie Francis

Scénář: Robert Bloch

Hrají:

Jack Palance (Ronald Wyatt)

Burgess Meredith (Dr. Diabolo)

Beverly Adams (Carla Hayes)

Peter Cushing (Lancelot Canning)

 

Jakmile se někde objeví jméno Freddieho Francise anebo Petera Cushinga – a samozřejmě případně i dalších hvězd britského hororu – tak zpozorním. Je to jednoduše proto, že tito tvůrci za sebou mají filmy, které jsou skutečně zapamatovatelné a které jsou výrazně jiné od toho, jakou produkci dostáváme dnes. Tohle retro se mi líbí, protože ta atmosféra je i díky filmařským technologiím prostě jedinečná.

 Podivný to chlapík.

Podobně jako snímek „Dr. Terror's House of Horrors“, který byl natočen ve stejném roce velmi podobným štábem, se v případě snímku „Torture Garden“ jedná o rámcový příběh, který je založena na tom, že se skupina lidí ocitne ve velmi speciálním muzeu, kde mohou vidět mučicí nástroje, ale také jedny nůžky, které podle všeho stříhají osud. Stačí se pod ně jen postavit a zjistit, jak to s člověkem dopadne.

 Co chce ten v pozadí?

Jak je zřejmé, ta výchozí situace je skutečně velmi podobná té, kterou nám poskytl snímek „Dr. Terror's House of Horrors“. Akorát že tam nešlo o principála v podivném freak show, ale o věštce, který nastoupil do vlaku. Výsledek je ale v konečném důsledku totožný a my dostáváme něco, co má i shodnou pointu, tedy opět spíše rámcově, než do detailu, ale nijak velké překvapení se prostě nekoná.

 Je to jen hra?

Pod nůžky si postupně stoupnou čtyři lidé, kteří se mají dovědět o tom, jak to s nimi dopadne, když půjdou stejnou cestou, jakou šli doposud. Nejsou to hezké osudy, ale co si budeme povídat, nápaditost se z jednotlivých povídek celkem vytratila. Film „Dr. Terror's House of Horrors“ měl nevyrovnané povídky, ale skvělé scény, snímek „Torture Garden“ už má povídky celkem vyrovnané, ale rozhodně ne tím správným směrem.

 Stačí jen šmiknout.

Jednotlivé příběhy jsou prostě slabé a ten trochu bizarní rámec je pohromadě moc nedrží. Konec se pak jeví celkem banální a já jsem si z něho příliš dobré pocity neodnesl. Je fajn vidět známé tváře hororových legend, případně dalších známých herců, kteří se v hororu také mihli, ale tady to nebylo dost na to, aby mě snímek skutečně bavil a abych si z něj odnesl něco víc než jen pocit, že jsem to prostě viděl.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (příšery, béčka, vrazi)


Přidat komentář