Total Recall (2012)

20%
Další remake jednoho z legendárních filmů, tentokrát bez Arnolda. Jak to asi mohlo dopadnout? Rovnou říkám, že pro mě snad zklamání roku.

 

Total Recall

Total Recall

USA, Kanada, 2012, 118 minut

 

Režie: Len Wiseman

Scénář: Kurt Wimmer a Mark Bomback podle původního scénáře Ronalda Shusetta, Dana OBannona, Jona Povilla a Gary Goldmana napsaného na základě povídky Philipa K. Dicka

Hrají:

Colin Farrell (Douglas Quaid / Hauser)

Kate Beckinsale (Lori Quaid)

Jessica Biel (Melina)

Bryan Cranston (Cohaagen)

 

Nedávno jsem vytáhl ze své videotéky původní „Total Recall“ z roku 1990. Připomněl jsem si skvělý film, který má své slabé stránky. Napadá mě například skutečnost, že místy je velmi minimalistický, kdy Mars vypadá jen jako jedna nepříliš rozsáhlá jeskyně. Příběh není úplně dokonalý, ani zpracování není bezchybné, ale film stojí na Schwarzeneggerovi, který je prostě skvělý, umí si ze sebe udělat legraci a navíc je výborný v akčních scénách. Jeho tápajícího muže, který zjistí, že má jinou totožnost, jsem mu bez výhrad věřil, navíc jsem se bavil výbornými efekty a nápady.

Známá scéna v novém hávu a s novým hercem.

Od natočení snímku uběhlo už víc jak dvacet let, a tak si američtí filmaři řekli, že je na čase udělat remake. Ono to je s remaky tak, že ani nemusí uběhnout tolik času. Stačí zmínit třeba film „Muži, kteří nenávidí ženy“. To je však jiný případ, neboť původní film je cizojazyčný. „Total Recall“ byl americký film, ač ho natočil původně nizozemský režisér. Hlavně to byl ale film originální a zapamatovatelný.

Může se tvářit, jak chce, stejně je protivná.

Když se s remakem začalo zmiňovat jméno režiséra Lena Wisemana, bylo jasné, že to bude hlavně akční podívaná, která bude mít moderní vizuální háv. Navíc zde samozřejmě bude hrát režisérova manželka Kate Beckinsale. Nic jiného nelze od filmu čekat. Je přesně takový. Hodně akčních scén, krásné prostředí vytvořené na počítači, zajímavá verze budoucnosti a navíc je tam celý film Kate, která nějak zestárla, nebo se s ní stalo něco zlého a já jí nemůžu vystát. V tomhle filmu vůbec.

Jedna hérečka lepší než druhá.

Co udělal Wiseman a tvůrci remaku? Vzali původní film, vybrali z toho mutanty a všechny zajímavé momenty, zbavili se Marsu, děj přenesli jen na Zemi. Planeta už není, jaká bývala, ale existuje pouze Británie a Austrálie, které se říká Kolonie. Zbytek zemí tvoří „Mrtvou zónu“, kde nikdo nežije. Svět je totiž zamořen. Mezi Británií a Austrálií se lidé dopravují tzv. zeměpádem, což je „metro“ skrz střed Země. Jako sci-fi to pak není až tak hrozné a právě zeměpád je originální nápad. To je všechno. Zajímavé momenty prvního filmu jsou zabity, případně je na ně pouze odkázáno.

Akční to je, o tom žádná.

„Total Recall“ se tak změnil v akční sci-fi film, jemuž lze vizuálně vytknout málo co. Herecky je příšerně obsazený. Colin Farrell je ještě snesitelný, ale Wiseman si prosadil Kate Beckinsale, která hraje postavu, jíž prve ztvárnila Sharon Stone. Na rozdíl od krásné Sharon ale Beckinsale zůstává v ději po celý film a vlastně je to hlavní záporák. Role z protekce, nic jiného. Je protivná, nevěrohodná a zbytečná. Jessica Biel nebyla nikdy moje oblíbenkyně, ani tady nic moc nehraje. Film si vystačí hlavně s nabušenou akcí, nic ostatního nepotřebuje. Mutantů je škoda, stejně jako prostředí na Marsu. Film tak přišel o hodně zajímavých prvků.  Velmi nízké hodnocení dávám proto, že jsem film doslova protrpěl. Nic nového mi nepřinesl a sem tam hodně nudil. Že je jako sci-fi vizuálně krásný? To je sice hezké, ale chtělo by to možná trochu víc. Třeba příběh?

 

Hodnocení: 20%

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář