Triangle (2009)

45%
Časových smyček není nikdy dost, jen těch skutečně originálních je celkem pomálu. "Triangle" řady těch skutečně dobrých nerozšířil.

 

Triangle

Velká Británie, Austrálie, 2009, 99 minut

 

Režie: Christopher Smith

Scénář: Christopher Smith

Hrají:

Melissa George (Jess)

Joshua McIvor (Tommy)

Jack Taylor (Jack)

Michael Dorman (Greg)

 

Když jsem se podíval na název tohohle hororu, okamžitě mě napadlo něco, co nejspíš napadne většinu lidí. Bermudský trojúhelník. Místo, kde tajemně mizí lodě, ale i letadla. Místo, které je údajně nabité podivnou energií, která dokáže věci, o nichž se nám jenom sní. Nejspíš v nočních můrách. Jestli vás tohle napadne, tak vůbec nejste daleko od toho, o čem snímek „Triangle“ vlastně je. Je to schizofrenní horor odehrávající se na moři na jedné lodi, kde jde navíc o časové smyčky.

Co já vím, na lodi se pluje jinak.

S časovou smyčkou je jeden velký problém. Musí vám logicky sedět. Pokud se tak nestane, divák to prokoukne a ze zajímavého sci-fi je jenom slátanina obrazů, která dohromady nedává příliš velký smysl. S filmem „Triangle“ mám podobný problém. Pokud se něco stále dokola opakuje, i když s jistými obměnami, jak je možné, že to najednou končí. Anebo končí to skutečně?

BACHA! Za tebou!

„Triangle“ není příliš nápaditým filmem. Sice se snaží o to, aby byl zajímavým, ale ve skutečnosti je všechno příliš průhledné a dělané na efekt. Mrtvoly jediné ženy, které jsou tam nakupené. Proč? Jaký je smysl? Z hlediska logiky žádný. Všechno je to prostě jenom na efekt. Stejně tak není jasné, kolik smyček proběhne, ale je jasné, že jich je několik. Přesto se lidé nepotkávají. Je to jen proto, že jsou mrtví? Anebo je všechno zjednodušeno a není dbáno na detaily, což je v tomhle případě naprosto nezbytné? Já si myslím, že Christopher Smith ukázal, že ještě není připravený na tak komplikovaný příběh.

Ale, ale, copak nám to tu vzniklo?

Pětice mladých lidí, s kterými se na začátku naprosto zbytečně seznamujeme, protože jejich životní příběhy nám mohou být ukradené, se vydává na plavbu lodí, která náhle končí vinou bezvětří. Ne nadlouho, protože oblastí se prožene podivná bouře, snad elektrická. Skupinu zanechává jako trosečníky na zbytcích jejich jachty, ale nemusí se bát, pomoc je na cestě. Přijíždí poměrně velká loď, na kterou se skupina nalodí. Loď ovšem nikdo neřídí, ale podle všeho je zde něco, co rádo zabíjí.

Odpověď je vždy na ledničce.

Christopher Smith se snažil hlavně o to, aby diváka ohromil a šokoval. Chtěl mu šoupnout zajímavé rozuzlení, překvapit ho tím co se vlastně děje. Pointa ale není nijak geniální, prostě se jen dostáváme k tomu, že... Ale ne, i když se mi film příliš nezamlouvá, spoilerovat se mi vážně nechce. Smith má pro mě ale dobrý vývoj, protože jeho snímek „Černá smrt“ je rozhodně tím, který mě velmi zaujal. Myslím, že se od něj ještě dočkáme zajímavých věcí. Zajímavějších než „Triangle“.

 

Hodnocení: 45%

Hororové filmy (béčka, vrazi)


Přidat komentář