Trilogy of Terror (1975) - druhý pohled

70%
Tři povídky a v hlavní roli pokaždé Karen Black.

Trilogy of Terror

USA, 1975, 72 minut

 

Režie: Dan Curtis

Scénář: William F. Nolan a Richard Matheson

Hrají:

Karen Black (Julie / Millicent Larimore / Therese Larimore / Amelia)

Robert Burton (Chad Foster)

John Karlen (Thomas Amman)

George Gaynes (Dr. Chester Ramsey)

 

Už u recenze na jiný film jsem psal že povídkové filmy nejsou nutně to, co vyhledávám. Jednoduše řečeno ty nové v sobě mají něco, co mi spíše vadí, tvůrci do toho nedávají dostatek umu, prostředků a já nevím, čeho ještě. Ale pak jsou starší hororové kousky, které mě baví a u kterých se rád podívám, jak byly zvládnuté, jestli měli nápad a jestli byly nějakým způsobem originální.

Pěkné zoubky.

Povídkový film „Trilogy of Terror“ nemá rámcový příběh, jak to někdy u hororových povídkových filmů bývá, ale přesto jsou zde propojující znaky. Tím základem je Richard Matheson, který napsal předlohu ke všem třem povídkám, jež jsou zde zfilmovány. Druhým je pak scenárista William F. Nolan, který povídky převedl do scénáře (ve dvou případech, zbylý předělal sám Matheson).

Děsivá soška.

Ale je zde ještě třetí spojující prvek, samozřejmě pokud nepočítáme režiséra Dana Curtise, který celý film natočil. Tím hlavním spojujícím prvkem je Karen Black, která se objevuje v každé povídce jako hlavní postava, v jedné dokonce v podobě dvojrole. A je to ona, která snímek táhne krásně kupředu a nenechá vás ani chvíli na pochybách, že byla naprosto správně zvolenou hvězdou.

Tohle bych doma nechtěl.

První příběh vypráví o tom, jak studen zdroguje svou učitelku, nafotí s ní fotky a pak ji vydírá, aby dostal, co chce, tedy ji. Druhý příběh se zaměřuje na osud dvou sester a na to, jestli je jedna skutečně dobrá a druhá opravdu zlá. V třetí se pak objevuje jedna děsuplná soška, která se dostane do vlastnictví mladé ženy a rozhodne se, že jí hodně zahoupe jejím domácím klidem.

Sluší jí to.

Jasně, dalo by se říct, že tyhle povídky už dne nejsou moc neoriginální, ale mají rozhodně svoje kouzlo, mají svou atmosféru, která je – pokud ne rovnou děsivá – velmi nepříjemná. Už jen to, co provede student s učitelkou. Není to nijak názorné, což je na jednu stranu trochu škoda, ale i tak byste si tohle sami prožít nechtěli. Excelentní je pak třetí povídka a výborný souboj se soškou i pointa příběhu.

 

Hodnocení: 70 %

 

Hororové filmy


Přidat komentář