Jáma a kyvadlo (1961)

75%
Jedno z klasických děl zfilmované geniálním Rogerem Cormanem s jeho dvorní hvězdou v hlavní roli. Vincent Price opět září.

 

Jáma a kyvadlo

Pit and the Pendulum

USA, 1961, 80 minut

 

Režie: Roger Corman

Scénář: Richard Matheson podle příběhu Edgara Allana Poa

Hrají:

Vincent Price (Nicholas Medina)

John Kerr (Francis Barnard)

Barbara Steele (Elizabeth Barnard Medina)

Luana Anders (Catherine Medina)

 

Legendární trojice se opět sešla (Corman-Poe-Price), scénář zase, jako tomu bylo i u filmu „Zánik domu Usherů“, napsal Richard Matheson. K obsazení se navíc přidala Barbara Steele, herecká legenda své doby, známá hlavně díky filmu Maska démona. Tohle je spojení, které prostě musí fungovat. Tolik velikánů, když se sejde na jednom místě, to nemůže dopadnout než skvěle. Ale samozřejmě jsou výjimky – z poslední doby mě napadá film Kovbojové a vetřelci. Ale tohle není rozhodně případ hororu „Jáma a kyvadlo“, i když i zde bych nějaké výtky měl.

Dny tráví většinou v posteli.

Když se podíváte na pár prvních minut, budete se sami sebe ptát, jestli jste se nespletli a nepustili jste si znovu „Zánik domu Usherů“. Problém je v tom, že začátek je téměř stejný, navíc přítomnost Vincenta Price dojem déjà vu podporuje. Podobnost je opravdu příliš velká. Hrdina přijíždí na goticky monstrózní, obrovské panství, kde hledá buď svou lásku („Zánik domu Usherů“) anebo svou milovanou sestru („Jáma a kyvadlo“). Tahle skutečnost – podobnost obou filmů – mě, přiznám se, docela zamrzela. Jenže pak film postupuje dál, příběh se odvíjí a já jsem rád, že zase můžu sledovat Vincenta Price v jeho nejlepších hereckých letech.

Zmar na straně jedné.

Vincent Price je prostě člověk, kterému bylo dáno do vínku mnoho. Impozantní výška, charismatické rysy, herecké nadání, ale především také neskutečně silný hlas, jež si s nikým jiným nespletete. Ale stejně na tom byli a jsou i jiné hororové legendy jako například Bela Lugosi nebo Christopher Lee, který má mimochodem jeden z nejzapamatovatelnějších hlasů. A také jeden z nejhlubších. Když Vincent Price ve filmu vypráví vzpomínku ze své minulosti, visel jsem mu na rtech a hltal jsem každé slovo s tím jeho úžasně dokonalým přízvukem. Prostě zážitek.

Šílenství na straně druhé.

Jak děj postupuje, má „Jáma a kyvadlo“ jiné vyznění než její o rok mladší předchůdce. Vincent Price překvapivě není tím, kdo stojí v pozadí všech děsivostí, ale zdá se, že je jen strádajícím člověkem, kterého trápí děsivé trauma, s nímž se nedokáže vyrovnat. Hroutícího se muže dokáže zahrát stejně skvěle jako šíleného padoucha a jeho až divadelní herectví je prostě to pravé. Já vím, jsem na Price trochu ujetý, ale on má své kouzlo, které vás buď hned dostane anebo vás tenhle velikán nebude zajímat nikdy. Přikláním se však spíše k první variantě.

Chtěl si jí jenom namalovat.

Možná si řeknete, co má tenhle film společného s povídkou „Jáma a kyvadlo“, ale vydržte až do konce a uvidíte. Film je překvapivě silný, sem tam až hitchcockovský, ale zároveň stále hodně cormanovský. Finále se zvrtává v šílený boj o život a jednoznačně v poctu Edgaru Allanu Poovi. Vincent Price podává skvělý výkon a vy budete po vypnutí filmu doslova rozčarováni. V tom nejlepším smyslu slova. Jestli vás tenhle film nechytne a vy se nedonutíte shlédnout všechny cormanovky podle Poa, tak už to nezvládne žádný jiný film.

 

Hodnocení: 75%

Hororové filmy

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář