Tváře smrti
Faces of Death
USA, 1978, 105 minut
Režie: John Alan Schwartz
Scénář: John Alan Schwartz
Hrají:
Michael Carr (Dr. Francis B. Gröss)
Mockumentary je žánr, který je celkem zajímavý. Lidé si trochu přizpůsobí skutečnost a prezentují ji lidem, jako že se jedná o skutečný dokument. „Tváře smrti“ jsou něco na ten způsob, ale je potřeba si uvědomit, že v jejich případě to až tak neplatí. Jedná se totiž o film, který je možné považovat za skutečný dokument. Jsou zde záběry, které nejsou nijak nahrané a opravdu jen zaznamenávají skutečnost.
Uvádí se, že až 40 % toho, co ve filmu vidíte, je nahráno, jedná se tedy o masky, herecké výkony, apod. Ono je to mísy i celkem poznat, je to dáno záběry, úhlem, střihem, apod. Nic to však nemění na tom, že to, co zde vidíte, je skutečně velmi znepokojující. Jedná se o tváře smrti, ten název nepřináší nic jiného, ale ve výsledku je to pořádná hnusárna právě proto, že se jedná o dokument, ať už skutečný anebo nahraný.
„Tváře smrti“ jsou sledem jednotlivých scén, které ukazují mrtvá těla lidí i zvířat, ale zabývají se i tím, jak tato těla umírají. V první části je zaměřeno na to, jak lidé zabíjejí zvířata. Pokud máte problémy s tím, že jsou jatka kruté, tak se na tenhle film rozhodně nedívejte. Jen se o tom přesvědčíte. Jsem si docela jistý, že jsou zde záběry, které hnou trochu s každým. Možná se v současné době (film je přece jen z roku 1978) něco změnilo a bourání dobytka je humánnější, ale celkem o tom pochybuji.
Když se přejde na smrt člověka, nejedná se o vizuálně nic krásnějšího, ale je zde vidět, že ne všechno bude skutečné. V téhle části je toho nahrané mnohem více. Scéna s elektrickým křeslem moc skutečně nevypadá, tedy myslím samotné provedení, příprava je uvěřitelná až moc, a to hlavně díky všudypřítomnému komentáři, který je prezentován Michaelem Carrem v roli Dr. Grösse. Díky jeho komentáři to všechno dostává mnohem uvěřitelnější nádech. Z některých scén, které jsou rozhodně záznamem skutečných nehod a neštěstí pak opravdu mrazí.
„Tváře smrti“ jsou jednoznačně kontroverzním filmem a je strašně snadné ho odsoudit. Já bych se ale tak snadného soudu vyvaroval. Ano, tvůrci mohlo jít opravdu jen o kontroverzi, na druhou stranu ale upozorňuje na události, které lidé skutečně provádí, ať už zvířatům anebo sobě. Pro mě byly některé formy chování člověka skutečně objevné, a proto si myslím, že si snímek pozornost zaslouží.
Hodnocení: 60 %