Typewriter (2019)

60%
Indický hororový seriál? Nakonec, proč ne.

Typewriter

5 dílů, 2019

 

Tvůrce: Sujoy Ghosh, Pratim D. Gupta, Suresh Nair

Hrají: Aarnaa Sharma, Palomi Ghosh, Mikhail Gandhi

 

Co si slibovat od indického hororu? Nejlépe nic. Pokud budete mít velká očekávání, většinou dojde k tomu, že vás takový film nebo případně seriál, zklame. Indové mají specifický styl natáčení a ani v případě hororového díla nedokážou být pořád vážní, musí to neustále odlehčovat a v nejhorším případě do toho vloží taneční čísla. To se naštěstí v případě seriálu „Typewriter“ nestalo.

No jo, policajt.

Ten název, „Psací stroj“, je takový příjemně stručný a jasně odkazuje na to, co zde bude mít hlavní roli. Je to démonický psací stroj. Možná to zní trochu divně, možná to zní trochu ohraně, ale v tom indickém prostředí a v tom indickém stylu, to docela funguje. Máte pocit, že koukáte na něco, co je vlastně úplně nové, protože v tomhle specifickém podání jste to ještě neviděli.

Dream team.

V hlavní roli máme nějaké ty děti, krásnou ženu, co se nastěhovala do starého domu, a nějaké ty živly, které chtějí ono tajemné, co se nachází v jednom starém psacím stroji. Záhy se ale ukáže, že to tajemné skutečně není nic hezkého, že pokud je to duch, tak je to pořádně nasraný poltergeist. Tak nasraný, že vám poteče krev z očí. Jo, na Indii to je místy docela drsné.

A to je ten psací stroj.

Samozřejmě tu jsou ale odlehčující prvky, které vám jasně dají vědět, že se nemusíte bát, pořád je to především indický seriál, a tak je tu hodně odlehčení, policisté jsou spíše ňoumové, jsou zde děti, takže to vyloženě děsuplné být nemůže. Ale sem tam se ukáže, že i Indové mají na to, aby pořádný a hrůzný horor zvládli natočit, jen ta tradice jim v tom nejspíš brání.

Kdo přežije?

Netflix dává možnost různým národním kinematografiím, aby se na jeho síti prezentovali a já jsem za to moc rád. Seriál „Typewriter“ není vyloženě skvělé umělecké dílo, není to ani výtečný horor, ale přece jen je vidět, že mu Indové dávají něco svého, specifického. A na rozdíl od některých indických hororových filmů, tohle seriálové pojetí funguje. A finální scéna... až na ty horší CGI triky je skvělá!

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (duchové)


Přidat komentář