Uchovej mou duši

75%
Server Vanili.cz se vytasil s nenápadnou, ale zajímavou sbírkou nejen soutěžních povídek.

Uchovej mou duši

Vydalo Vanili.cz jako e-knihu, 2018, zdarma

 

Server vanili.cz si připravil zajímavou sbírku, která je složená z celkem devíti povídek, kdy čtyři napsali prověření autoři a o zbytek se postaralo celkem pět soutěžících v rámci literární soutěže „Uchovej mou duši“, která se konala v roce 2017. Spojujícím tématem je tedy celkem logicky duše a je dobré vidět, že nejen zkušení autoři, ale i ti, co se účastnili soutěže – ne vždy tak známí – mají výborné vypravěčské schopnoti.

Obálka knihy Uchovej mou duši.

Jan Vavřička: Auto budoucnosti

Tohle auto byste chtěli mít, i když nakonec by vám toho mohlo dát až příliš. Dovedu si představit, jak tahle povídka dál pokračuje tím, jak se závislost vyvíjí a mění se v něco olbřímího, co hrdinu zničí. I takhle ale velmi dobrý nápad, kde je celou dobu cítit příjemný nadhled.

 

Michal Březina: Mensibia

Co se může stát ve vězení, které je situované na Měsíci? Ve skutečnosti nic humorného, ale Michalův styl je natolik vtipný, má hlášky v ruce, že i z hnusné situace dovede udělat poměrně zábavné čtení, kde jen čekáte na tom, kam se to vlastně dostane. A pointa není špatná. Drsné a vtipné sci-fi.

Editor a autor Michal Březina.

Ivo Fencl: Libido zahradního Stínu

Ivo Fencl má natolik specifický styl, že vám musí sednout. Někdy mám pocit, jako kdyby nějaká myšlenka odlétla, nahradila ji jiná a já v tu chvíli nevím, kde jsem, proč tam jsem a co čtu. Snad i díky tomu má „Libido zahradního Stínu“ svou velmi specifickou atmosféru. Můj šálek čaje to ale není.

 

Kristina Haidingerová: Vy, lidé

Kristina se zde opět vrací do svého světa Violetů, které nám představila v knize „Ti nepohřbení“. Je vidět, že ten svět má zmáknutý, že je s postavami sžitá a vrací se k nim ráda. Tohle je příběh o úpadku jedné z vedlejších postav, příběh až psychologicky temný, což Kristině jde. Příjemné hororové mrazení zde nechybí.

 

Kristýna Malinková: Nesnesitelná těžkost bytí

Povídka „Nesnesitelná těžkost bytí“ se mi velmi líbila. Jedná se o dějovou povídku s velmi dobrým tempem, kde se prezentuje celkem svébytný svět se svými specifickými principy, pokud se duší týká. A přitom je stále v pozadí velmi nepříjemná atmosféra temného tajemství. To samo o sobě nakonec není až tak překvapivé – asi jsem čekal něco šílenějšího, což je ale čistě už moje deformace – ale stále se jedná o velmi dobře vystavěný příběh.

Mumie v červeném.

David Urban: Do skonání světa

Postapo v českém prostředí s jednou z klasických postaviček našich pohádek? A v hororovém hávu? Ale jo, ono to funguje a docela dobře, i když se to následně změní v povídku s až tragicky romantickým přesahem. Tohle bych si dovedl představit rozepsané i v rozsáhlejším útvaru, nejspíš v novele. Rovina s Lidmilou mohla být delší zajímavější, stejně jako více rozpracovaná část s chyceným člověkem. I tak je to ale velmi dobrá povídka.

 

Ondřej Doležal: Prostě jen tak umřít

Povídka „Prostě jen tak umřít“ je rozhodně z těch, jež mají co říct mají zajímavou myšlenku, ale jejich provedení je takové, že trochu komplikuje čtení. Přiznám se, nečetla se mi dobře, ta forma byla trochu na úkol sdělení, ale jestli dobře chápu, je to autorův styl. I přesto, že jsem se se čtením trochu pral, rozhodně dovedla povídka zaujmout. Každá variace na duši je zde jiná.

 

Magdaléna Králová: Dušičkář

Kratší povídka, která si jde za svou pointou, jež je dobrá, i když motivace postav prostě musíme brát spíše podle toho, že očekáváme, že se tak lidé zachovají. Dovedu si představit, že pokud by byla autorka více vypsaná, bude to stylisticky ještě lepší, ale i tak se povídce nedá vzít, že má myšlenku, má sdělení a je dobrá. Podobné povídky založené na legendě, ať smyšlené, nebo skutečné, mám rád.

Honza Vavřička, strůjce Vanili.

Jana Pacáková: Anubis

Na povídce se mi líbilo, že mě přenesla do doby konce 30. let, kdy studio Universal začalo točit horory i s mumiemi. Povídka „Anubis“ má velmi podobnou dobrodružně hororovou atmosféru, což se mi velmi zamlouvalo. Sice díky deníkovému stylu je to někdy takové úsečné a někdy tomu chybí trochu jiný pohled, ale i tak dovede z povídky mrazit. A egyptské prostředí je prostě moje slabost.

 

Na sbírce „Uchovej mou duši“ se mi velmi líbí, jak jsou povídky zde obsažené různorodé, jak to sjednocující téma je natolik obecné, že mohla být vytvořena velmi bohatá sbírka, kde se v podstatě žádné téma neopakuje. A to je dobře, mohly tak vzniknout povídky v žánru sci-fi, temné fantasy i hororu, humorné i dramatické. Nevěděl jsem, co od sbírky čekat, a tak mě velmi potěšila. Velkou výhodou knihy je také skutečnost, že si ji můžete zdarma stáhnout.

 

Hodnocení: 75 %

 

Hororové knihy


Přidat komentář