Uchu kaiju Gamera (1980)

10%
Gamera se tentokrát hodně opakuje.

Uchu kaijû Gamera

Japonsko, 1980, 92 minut

 

Režie: Noriaki Yuasa

Scénář: Niisan Takahashi

Hrají:

Mach Fumiake (Kilara)

Yaeko Kojima (Marsha)

Yoko Komatsu (Mitan)

Keiko Kudo (Giruge)

 

Dělám to skutečně nerad, protože kaiju žánr mám obecně velmi rád, ale dívat se na něco, co jste skutečně už viděli, i když hned v několika filmech, rozhodně není to, co bych od dalšího filmu v sérii očekával. Ale buďme objektivní, tohle je něco, co ani není tak natočeno pro fanoušky, jako pro studio samotné, které mohlo diváky podojit tím, že je natáhne do kina na něco, co už viděli.

 Že by levná adaptace nějakého komiksu?

V roce 1971 studio Daiei vyhlásilo bankrot a skončilo. Naštěstí – anebo naneštěstí – v roce 1974 přišlo studio Tokuma Shoten a rozhodlo se, že oživí práva, která Daiei vlastnilo. A tak mělo dojít i na to, že bude natočen další film s Gamerou, a to dokonce opět pod taktovkou režiséra Noriakiho Yuasy. Na to skutečně došlo a film se v roce 1980 dostal do japonských kin.

 Tohle nejsou Star Wars.

Příběh je jednoduchý. Na Zemi míří další vesmírná civilizace v lodi, která bude sakra evokovat „Star Wars“. Tahle civilizace chce ovládnout Zemi, a tak vyhledá děti, které mají něco společného s Gamerou. Mimozemšťanky, které vypadají jako připravené na spartakiádu nebo na superhrdinský con, jsou bizarně zajímavé hlavně zářezem mezi nohama. Je to smutné, ale víc toho opravdu nebude.

 A cvičíme!

Co následuje dál? Gamera se utkává s většinou monster, se kterými se již utkala. Ale nejsou to nové scény, jsou to scény vystřižené z předchozích filmů a vložené do tohoto filmu nového. Ano, minimum vkladu – pravda, minimum kvality – ale velké předpoklady k tomu, aby se minimální vložená částka v kině vrátila. Tohle je prostě odporný alibismus a za takové chování k divákům by si studio zasloužilo bankrot. K tomu nakonec nedošlo a až po roce 2002 mohla vzniknout společnost Kadokawa-Daiei.

 Gamera je za barákem!

Filmu „Uchu kaijû Gamera“ jsem nakonec nedal nulu, a to kvůli jedinému aspektu – tomu, co režisér Noriaki Yuasa udělal s filmem v závěru. Tohle je něco, co se v sérii tak úplně nedalo čekat a vyplynulo to z toho, že studio v podstatě nemělo o sérii pořádný zájem, ale stavělo jen na tom, že má práva a může s nimi něco udělat. Takže za konec 10 %, jinak je tenhle film ovšem naprostým krokem mimo.

 

Hodnocení: 10 %

Hororové filmy (příšery, béčka, mimozemšťani, děti)


Přidat komentář