Ulice Cloverfield 10 (2016)

80%
Velmi povedený film, což jsem ani nečekal.

Ulice Cloverfield 10

10 Cloverfield Lane

USA, 2016, 103 minut

 

Režie: Dan Trachtenberg

Scénář: Josh Campbell, Matthew Stuecken a Damien Chazelle

Hrají:

John Goodman (Howard)

Mary Elizabeth Winstead (Michelle)

John Gallagher Jr. (Emmett)

Suzanne Cryer (Leslie)

 

Říkal jsem si, co lidi na tomhle filmu vidí, když mu dávají tak dobré hodnocení, a to hlavně proto, že když jsem kouknul na první obrázky z tohoto filmu, vypadalo to celkem obyčejně film o tom, že šílenec zavře holku do pokoje a pak si s ní dělá, co chce. Až na to, že v roli magora se objevil John Goodman a v roli chudák uvězněné holky pak Mary Elizabeth Winstead, na kterou se velmi dobře kouká.

 Ty, ty, ty!

„Ulice Cloverfield 10“ ale rozhodně nabízí něco víc, než co odhalí pár obrázků, které snadno najdete na internetu. V první řadě jsou to tedy herci, kterých je málo, ale jejich přítomnost vydatně stačí. Pak je to scénář, ale i režisérské vedení, které vytvářejí skutečně jedinečnou atmosféru, jež se k filmu dokonale hodí. Není to jen v tom pocitu stísněnosti, ale i v té nejistotě, že postavy vlastně pořádně neví, co se opravdu děje, anebo tomu jen těžko mohou věřit.

 Nesmíš být zlobivá holčička.

Michelle (Mary Elizabeth Winstead) je holka, která měla smůlu. Stala se přímým účastníkem dopravní nehody. To je samo o sobě docela pitomé. Ale ještě větší problém nastane ve chvíli, kdy se probudí v uzavřené cele, kde má jenom matraci na zemi a nic moc navíc. A jejím věznitelem je Howard (John Goodman), což rozhodně na první pohled není chlapík, který se dá snadno přeprat, pokud vážíte tak polovinu toho, co on.

 V bunkru signál nebude.

Howard je zvláštní chlápek. Takový ten, co je připraven na všechno. To znamená, že si postavil bunkr, v kterém chce přežít případnou katastrofu. A právě ke katastrofě mělo údajně dojít, jak řekne Michelle. Ta mu samozřejmě nevěří. Katastrofy se dějí ve filmech, ale ne ve skutečnosti. Alespoň ne takové. Jenže v bunkru je ještě jeden člověk, který očividně Howardovi věří. Nebo se nechá Michelle zviklat? A kde je vlastně pravda?

 V hlavě se mu to rozleží.

„Ulice Cloverfield 10“ je snímek, na který se rádi podíváte, protože je jiný, má skvělou atmosféru, výborné herce, kteří si svoje role užívají, ale nepřehánějí, no a pak je zde také závěr, který možná až tak čekat nebudete. Takže po zhlédnutí už docela chápu, co na něm lidé vidí, protože tohle je přece jen velmi příjemné zjevení, které se tváří komorně, ale přitom dovede nadchnout.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (příšery, mučení)


Přidat komentář