Ultimátní komiksový komplet 2: Uncanny X-Men - Dark Phoenix

75%
Jeden z nejzásadnějších příběhů, které se v x-menovském univerzu staly, u nás konečně vyšel i v barvě.

Ultimátní komiksový komplet 2: Uncanny X-Men – Dark Phoenix

Vydalo nakladatelství Hachette, 2013, 199 Kč

 

Scénář: Chris Claremont

Kresba: John Byrne

 

"Ultimátní komiksový komplet 2: Uncanny X-Men - Dark Phoenix" přináší jeden ze zásadních příběhů, které jsou součástí komiksového světa u Marvelu. Tento význam tkví především v tom, že se v této komiksové sérii stalo něco, co není vůbec běžné, a to ani v současné době. Komiks byl napsán již v roce 1980, takže se musíte připravit na několik zásadních problémů: Komiks je strašně ukecaný. To zaprvé. Scénáristé se v té době ještě vykecávali jako na běžícím pásu. Mohli jsme to poznat už na komiksu "Ultimátní komiksový komplet 9: The Amazing Spider-Man - Zrození Venoma". Scénárista se často vrací k dění, které se stalo v předchozím sešitě nebo sešitech, jsou zde odkazy i na starší sešity, jež nejsou součástí sbírky. Místy skutečně máte pocit, že to bylo psáno pro méně inteligentně nadané jedince.

Obálka komiksu Ultimátní komiksový komplet: Uncanny X-Men - Dark Phoenix.

Druhý problém takového komiksu je jeho kresba. Dnes se prostě najdou lidé, kteří už tuhle starší kresbu nemusí. Barvy jsou příliš jednoduché, některé panely neskutečně prázdné, převládají bubliny, které jsou nadmíru vysvětlující, i když z panelu je jasně patrné, co se tam děje. Je to škoda, protože dnes by komiks vypadal o hodně jinak a myslím, že by měl i lepší dopad na čtenáře jako takového. Jenže dobrý příběh se pozná i bez toho, aby byly dokonale využívány nástroje komiksu. Chris Claremont napsal bezpochyby dobrý příběh. O tom, že tenhle scénárista umí psát, jsme se přesvědčili již v knize "Ultimátní komiksový komplet 4: Wolverine". Byl to právě Claremont, kdo z Wolverina udělal tak oblíbenou postavu a nakonec i ten, kdo dal vzniknout druhému týmu X-Menů v takové podobě, kdy se z nich mohly stát skutečně zajímavé charaktery, které si lidé oblíbí. On vytvářel příběh, který byl nakonec nazván "Dark Phoenix" a stal se mezníkem světa X-Menů, ale i mezníkem mainstreamového komiksu obecně.

Ukázka z komiksu Ultimátní komiksový komplet: Uncanny X-Men - Dark Phoenix.

X-Meni jsou uznávaný tým, ale pořád to jsou mutanti, i když se v příběhu "Dark Phoenix" nezaměřujeme na to, jaké jsou vztahy lidí a mutantů. Nejedná se o vztahy, které jsou dobré, ale příběh řeší něco jiného. Proti X-Menům stojí nepřítel, který poznal jeho slabiny a hodlá je využít ve svůj prospěch. Tou největší slabinou se má stát Jean Grey, žena, která stála u zrodu X-Menů jako Marvel Girl a později se stala jejich součástí jako Phoenix, když se jí do těla dostala entita s nezměrnou silou. Nikdo si přesně neuvědomuje, co to je za sílu, ale předpokládá se, že je to síla skutečně obrovská. Z Phoenix jde strach a když se v ní probudí její fénixí já, jako kdyby na zemi dopadla temnota. Na nebi vykvete nádherný energetický fénix, který předznamenává apokalypsu. Jak může svět v klidu pokračovat, když po něm bude chodit stvoření, které nemá daleko od boha? Navíc bude chodit v těle, které není na něco podobného připraveno?

Příběh "Dark Phoenix" je vlastně o tom, zda jeden člověk dokáže zvládnout tak obrovskou moc. Pokud ne, jaké to bude mít následky? Jak jednat s takovým stvořením, které vypadá jako krásná, křehká a milovaná žena, ale ve skutečnosti má ničivý potenciál, který by se výbuchu atomové pumy jenom smál? Dark Phoenix ukáže, jaká je její síla, ale není to ona sama, kdo v sobě fénixe probudí. Jean Grey se moc snažila, aby v ní Phoenix zůstala zakódovaná, ale zlo v lidech, kteří jdou po moci, je tak velké, že neměla šanci vyhrát. Místo toho se stala tou nejmocnější bytostí, která prostě nemůže zůstat na světě. Přiznám se, že by se mi líbil jiný závěr, mnohem komornější, kdy to budou její přátelé, kdo ji budou muset zneškodnit, ale Claremont s Byrnem se rozhodli pro epickou bitvu, která má téměř 40 stran. Přesto se jim ale podařilo vytvořit silný závěr. To je právě onen mezník v komiksu. Jen málo postav v komiksu skutečně zemře. No dobře, ona se vrátí i Jean Grey, komiksové vydavatelství se prostě nevzdá svých oblíbených postav, ale to, co se jí stalo, přesto změnilo komiks i X-Meny v něco nového.

Ukázka z komiksu Ultimátní komiksový komplet: Uncanny X-Men - Dark Phoenix.

John Byrne a jeho kresba se možná tváří zastarale, ale nemyslím si, že je to problém komiksu. Ten spíš tkví v tom, že je zde velké množství postav, které se zdají zbytečné, stejně jako souboje, které jsou někdy prostě nudné. Je pravda, že pro Byrna je mnohem lepší, když kreslí klidnější panely, kde není akce tak zásadní. V tu chvíli dokáže z postav vyždímat maximum. Záběr na zrození Dark Phoenix, Wolverine v kanalizaci, stínohra Jasona Wyngarda. Tohle jsou panely, které se vám vryjí do paměti. Ta akce je prostě jenom akce, kde se navíc objevuje další velké množství postav. Přesto není kresba Johna Byrna taková, aby se za ni měl autor stydět. Dokáže vyjádřit všechny akce dostatečně přesně a přehledně. Náročný moderní komiksový čtenář přesto může být zklamaný.

Ukázka z komiksu Ultimátní komiksový komplet: Uncanny X-Men - Dark Phoenix.

"Ultimátní komiksový komplet 2: Uncanny X-Men - Dark Phoenix" není komiks pro každého, kdo má zájem číst komiks. Přesto byste se neměli nudit. Ten příběh je natolik zásadní, natolik důležitý a významný pro pochopení celého x-meního světa, že prostě není možné jej jen tak přehlédnout. Pokud vás zajímají komiksy od Marvelu, pokud chcete vědět, kde jsou kořeny jejich dnešních příběhů, nesmíte si nechat "Ultimátní komiksový komplet 2: Uncanny X-Men - Dark Phoenix" ujít. Podle něj pak poznáte, jak moc vás marvelovské komiksy skutečně zajímají.

 

Hodnocení: 75 %

Hororové knihy (komiks)


Přidat komentář