Ultimátní komiksový komplet 51: Captain America - Zimní voják, část 2

90%
Dokončení příběhu Zimního vojáka, jehož bychom se v nějaké podobě měli dočkat i v dalším snímku o Captainovi Americovi.

Ultimátní komiksový komplet 51: Captain America - Zimní voják, část 2

Vydalo nakladatelství Hachette, 2013, 199 Kč

 

Scénář: Ed Brubaker

Kresba: Steve Epting, Michael Lark (flashbacky) a Mike Perkins

 

V předchozí recenzi na knihu "Ultimátní komiksový komplet 44: Captain America - Zimní voják, část 1" jsem se věnoval hlavně tomu, kdo komiks stvořil, ale teď je na čase se trochu zaměřit i na příběh. Obě knihy, "Ultimátní komiksový komplet 44: Captain America - Zimní voják, část 1" a "Ultimátní komiksový komplet 51: Captain America - Zimní voják, část 2", byly v České republice již vydány, a to pod nakladatelstvím BB/art jako omnibus "Captain America 1". Mimochodem, součástí omnibusu je i sešit č. 10, který v "Ultimátním komiksovém kompletu 51: Captain America - Zimní voják, část 2" chybí. Jeho absence je omluvitelná. Vztahovala se k rozsáhlejší události ve světě Marvelu (událost byla nazvána "House of M" a také se s ní v rámci UKK seznámíme) a neměla pro příběh Zimního vojáka větší význam. "Ultimátní komiksový komplet" se tak zaměřil pouze na Zimního vojáka, protože se jedná o jeden z nejlepších příběhů, jaké kdy byly s Captainem Americou napsány. A také jeden z nejzásadnějších. Proč tomu tak je?

Obálka komiksu Captain America: zimní voják, část 2.

Na první pohled by se nemuselo zdát, že jde o něco až tak velkého, ale jak je v této knize uvedeno, Ed Brubaker vzal jedno zásadní nepsané pravidlo Marvel universa a vyrušil ho. Prostě se rozhodl, že půjde vlastní cestou. Setkal se nejprve se stejným pochopením jako Brian Michael Bendis se svým komiksem "Ultimátní komiksový komplet 34: Avengers - Rozpad". Nutno říct, že Brubaker na tuto zásadní událost ve světě Avengers také odkazuje, vychází z ní a je poměrně důležitá pro to, jak se Captain America v příběhu cítí. Zde je krásně vidět, jak jsou jednotlivé série provázané a že zde existují návaznosti, stejně jako zde ale existují série naprosto nezávislé - "The Amazing Spider-Man" celou dobu vyprávěl o Peteru Parkerovi, zatímco v sérii "Ultimate Spider-Man" Peter Parker zemřel a byl nahrazen Milesem Moralesem.

Ukázka z komiksu Captain America: zimní voják, část 2.

Co že bylo to zásadní porušení pravidel? Brubaker vrátil mezi živé Buckyho Barnese! Když se to takhle napíše, nejspíš to nezní moc zásadně. Co by se tím jako mělo změnit, řeknete si možná. Představte si však jednu zásadní věc. Co by se stalo, kdyby se vrátil strýček Ben? To by to mohl Spider-Man rovnou zabalit. Jasně, on se tak trochu vrátil, a to v komiksu "Spider-Man: Šťastné narozeniny", ale byl to návrat jen chvilkový, který naštěstí neměl zásadní dopady na Peterovu budoucnost. Kdyby se totiž strýček Ben skutečně vrátil, a že jiné postavy tak činí se železnou pravidelností, znamenalo by to, že Spider-Man ztratil to, co z něj Spider-Mana udělalo. Jasně, ono by se to dalo okecat, ale byl by to průšvih. Ben je prostě mrtvou postavou. Za takovou se počítal i Bucky Barnes. Jeho smrt byla tou, která stvořila Captaina Americu pro současnost. Vždy si ji vyčítal a dělalo to z něj lidštějšího hrdinu, hrdinu, který byl čtenářům bližší. Navíc hrdinu, který může dělat chyby a pak za ně platí. Jenže Ed Brubaker se na tohle vykašlal a Buckyho oživil.

Ukázka z komiksu Captain America: zimní voják, část 2.

Návrat Buckyho se skutečně zprvu setkal s nenávistí fanoušků, která později přerostla v oslavování Brubakera a jeho pojetí se setkalo s úspěchem také u kritiky. Několik cen Harvey a Eisner za Captaina svědčí o tom, že jeho přístup byl správný. Buckyho znovuzrození zašlo tak daleko, že si vysloužil vlastní sérii "Winter Soldier". V čem je síla Brubakerova pojetí? Především je to v tom, že Buckyho ničí, aby ho znovu mohl oživit takového, jakého ho vlastně fanoušci chtějí. Neničí ideály, které tenhle hrdina vzbuzoval, ale pouze ho zasazuje do nového příběhu, kde má své místo. Význam jeho smrti se nezměnil, spíš se dá říct, že ještě nabyl na smysluplnosti. Krása příběhu je navíc v tom, že se nesnaží řešit problémy světa, ale skutečně se zaměřuje na vesmír, který byl v rámci sérií Marvelu vytvořen. Najdete zde odkazy na to, jak se špatně žije v některých čtvrtích, jsou zde odkazy na to, jak společnost zachází s těmi, co chtějí pomoct, jaká je zde nespravedlnost, ale tohle je jeden z komiksů, kde nemáte potřebu hledat sociální podtexty, kritiku, atd. Příběh sám o sobě je tak dobře vystavěn, že prostě stačí, když se do něj začtete.

Steve Epting.

Příběh Zimního vojáka je za námi. Ed Brubaker dokázal zabít důležité postavy (hned v prvním dílu sejmul Red Skulla), ale stejně tak dokázal dát Capovu světu nový rozměr. Staré postavy dostávají nový význam a je možné očekávat, že do příběhu ještě zasáhnout. Především se ale nemění to, kým Captain America ve skutečnosti je. Vykořeněným bojovníkem za svobodu, za nevinné lidi, který nikdy nezabíjí, ale někdy musí přistoupit k opatřením, jež jsou určeny situací. Navíc je díky Brubakerovi Bucky koncipován jako postava, která by si zasloužila skutečně hodně prostoru. Ve srovnání s Capem je to postava velmi kontroverzní a zajímavá.

 

Hodnocení: 90 %

Hororové knihy (komiks, vrazi)


Přidat komentář