Armáda temnot (1992)

60%
Třetí díl legendární série "Evil Dead" je pro mě osobně tím nejslabším, protože humor zde zachází až příliš daleko.

 

Armáda temnot

Army of Darkness

USA, 1991, 81 minut

 

Režie: Sam Raimi

Scénář: Sam Raimi a Ivan Raimi

Hrají:

Bruce Campbell (Ash)

Embeth Davidtz (Sheila)

Marcus Gilbert (Lord Arthur)

Ian Abercrombie (Wiseman)

 

Série Evil Dead je jednou z nejznámějších, nejzábavnějších a nejkultovnějších sérií, které kdy byly v hororovém žánru natočeny. Pro mě osobně je třetí díl spíš zklamáním než nějakým velkým kultem. První dva filmy zbožňuji, ale jejich pokračování už mě tolik nenadchlo. Sama podstata cestování v čase do středověké minulosti, i když ozvláštněné kouzly, je pro mě nepříliš přitažlivá. Asi stejně jako neustálé zmrtvýchvstání různých postav – napadá mě „Vetřelec: Vzkříšení“. Není to úplně špatné, ale přijde mi to až příliš... jednoduché.

Až uvidíte, co mám v druhé ruce...

Již na konci „Evil Dead 2“ jsme zjistili, že Ash se dostal do nepříjemností, když se kolem něj vyrojili středověcí rytíři, ale až ve trojce zjišťujeme, jak to skutečně bylo. Filmy nám na sebe úplně dokonale nenavazují, ale to nevadí – jiní herci, sekvence opakované trochu jinak – ale na tom zase tak moc nezáleží, protože to prostě k Evil Dead patří. Stejně jako Bruce Campbell, bez kterého si není možné sérii představit. O to horší je, že v možném pokračování/restartu se vůbec nemá objevit. Šílené.

Kostlivci bojovníci jsou postrach.

„Armáda temnot“ vypráví o tom, jak se Ash dostal do středověku, ale jak se zároveň chce za každou cenu dostat zpátky. Jeho snaha je prve čistě sobecká, následně, když je v ohrožení hrad, kde našel útočiště, se stává hrdinou. Vlastně klasický formát, kdy se hláškující egoista stane vůdcem celé armády a povede ji k vítězství. Sílu filmu jednoznačně podtrhuje herectví Bruce Campbella, od kterého hlášky i patos a přehrávání prostě nevypadají zase tak hrozně. Je to muž, který v sobě má silné charisma, s nímž vytvořil jednu z nejikoničtějších postav hororu vůbec.

Jenže... Pro mě osobně prostě je příběh příliš fádní. Jsou zde zábavné momenty, hlavně některé hlášky stojí za to, ale film je sem tam až tak moc groteskní, že vtipný vlastně ani moc není. „Armáda temnot“ je hravá, ale v některých místech prostě až tak moc odlehčená, že to vyznívá směšně. Druhý díl byl rozhodně vtipnější, první díl zase děsivější. „Armáda temnot“ není vůbec děsivá. Vtipná ano, ale nezná hranici pro skutečně vtipný vtip a pro jen groteskní pachtění.

I na lásku je čas při prodeji v obchoďáku.

Co rozhodně filmu nelze vytknout, jsou efekty. V roce 1992 se Raimimu s poměrně malým rozpočtem podařilo vytvořit skutečně úžasnou armádu temnoty. Kostry – a ani nic jiného – není digitální a všechno je vytvořeno starou klasickou technologií. Prolínáním obrazů anebo loutkami. Tohle jsou postupy, které nikdy nezamrzí, alespoň pokud jsou na takové úrovni, jako tomu v případě „Armády temnot“ je. Neříkám, člověk pozná, kdy se dívá na loutkovou animaci, ale v tomhle směru má snímek prostě svoje kouzlo a zapůsobí. No a ve chvíli, kdy se na scéně objeví malí Ashové, divák si řekne, že Raimi se skutečně vyznal, a co do efektů nikdy na svých filmech nešetřil.

Tomu se říká protáhlý ksicht.

Efekty a masky, souboje a k tomu Bruce Campbell, tohle jsou artefakty, které ve filmu stojí za to, ale příběh není zase tak skvělý, vtipy nejsou zase tak moc vtipné. A z těchto důvodů má pro mě „Armáda temnot“ menší hodnotu než ostatní filmy ze série, a podle toho se také odvíjí moje hodnocení.

 

Hodnocení: 60%

Hororové filmy (zombie, duchové, příšery, béčka, komedie)


Přidat komentář