Ultimátní komiksový komplet 52: Thor - Znovuzrození

80%
J. Michael Straczynski ukázal, že Thor je skutečně zajímavým hrdinou, který může zaujmout masy.

Ultimátní komiksový komplet 52: Thor - Znovuzrození

Vydalo nakladatelství Hachette, 2013, 199 Kč

 

Scénář: J. Michael Straczynski

Kresba: Olivier Coipel

 

Thor je další z hrdinů, které moc nemusím. Je to ale spíše osobní přesvědčení, než objektivní pravda o tom, jaké jsou komiksy o tomhle bohu. Miluji mytologii a jen těžko přijímám, když je prezentována novým způsobem, moderně. Když je ale upravena skutečně dobře, jsem ochoten ji přijmout. To se mi třeba líbí na Mignolovi. Bere mýty tak, jak jsou, upravuje si je, ale vždycky jim nechává jejich kouzlo. Stan Lee se kdysi v 60. letech pokusil o něco podobného, ale vymyslel vlastně jen dalšího hrdinu, u něhož byl rozdíl právě v tom, že je to postava známá ze severské mytologie. Ta je mimochodem jednou z nejzajímavějších evropských a je škoda, že se u nás tak málo dostává do povědomí. Řeckou známe, ale tuhle bychom měli také poznat. Ale co, mnozí neznají pořádně ani tu českou. Že by námět na pořádné komiksové probádání?

J. Michael Straczynski mě už přesvědčil, že pro komiks znamená skutečně hodně a že dokáže postavit na nohy i takové upadající série, jako byl "Amazing Spider-Man". Je to možná trochu překvapivé, ale i tomuhle komiksu před Straczynskim docházela síla. Svým osobním dílem "Krajina půlnočních stínů" zase dokázal, že má na mnohem víc než jen mainstreamové série. Co tedy udělal s "Thorem"? Ten název je poměrně jasný - znovuzrodil ho. A to doslova. Došlo k Ragnaroku, neboli soumraku bohů. Má to být konec světa, který severská mytologie nepopisuje jako úplný konec, ale jako konec jedné éry a začátek nové. Z toho také Straczynski vycházel a tenhle motiv si propůjčil.

Obálka komiksu Ultimátní komiksový komplet: Thor - Znovuzrození.

Předchozí řada tedy skončila Ragnarokem a nová řada, už třetí řada (v angličtině označováno jako vol. = volume) "Thora", musela tedy začít znovuzrozením. Thor je jediný bůh, který se znovuzrodil a který se vrátil na Zemi. Ne, že by sám chtěl, ale díky tomu, že ho Stan Lee vytvořil vlastně schizofrenního, dost mu to k návratu pomohlo. Tato schizofrenie spočívala v tom, že Donald Blake byl vlastně obyčejným mužem, lékařem, ale stále člověkem z masa a kostí. A právě on se stal tím, v kom téměř nevědomky sídlil jeden z největších nordických bohů. On se stal Thorem, jedním z nejmocnějších. V podstatě něco jako Bruce Banner a Hulk, jen ne dva tak emočně odlišní jedinci. Stan Lee tak skutečně nevytvořil nic naprosto zásadního, ale Thor se přesto stal oblíbeným a přetrval. Není to až tak zvláštní, protože jeho svět je přece jen jiný.

Ukázka z komiksu Ultimátní komiksový komplet: Thor - Znovuzrození.

U nás jsme se s Thorem setkali hlavně prostřednictvím řady "Ultimates" a v jeho samostatném komiksu "Thor: Vikingové", který byl hlavně Ennisovou řežbou na ne až tak zajímavé téma. "Thor: Znovuzrození" je konečně příběhem, kde ho poznáváme v jeho vlastním světě, s jeho známými, přáteli a nepřáteli, prostě takového, jaký by měl Thor být. Straczynski se nevzdává zajímavé schizofrenie postavy, ale jak bylo řečeno, používá ji hlavně proto, aby Thora vrátil mezi živé. Má to totiž být právě Thor, kdo do vesmíru vrátí celý zničený Asgard, což se mimochodem děje v jedné z nejvelkolepějších událostí, které se na Zemi v marvelovském světě staly. Ono to nevypadá, že by se mělo jednat o tak zásadní událost, ale kromě toho, že bylo nutné obnovit celé božské město na novém místě, tato událost měla vliv i na další série v marvelovském světě.

Ukázka z komiksu Ultimátní komiksový komplet: Thor - Znovuzrození.

J. Michael Straczynski vytvořil Thora, který je zajímavý, místy je zábavný, i když Thor sám se o to nestará. Scéna při zasedání městské rady vás skutečně pobaví. „Thor“ je především mýtický. Přesně takový by měl být. Komiks sám vychází z mýtů a je dobře, když si vytváří své mýty vlastní. Reinkarnace hrdinů je něco, co je pro komiks naprosto normální, ale v tomto případě to bylo podáno zajímavě, místy až megalomansky a je to navíc omluvitelné, v tom dobrém slova smyslu, právě mytologií samotnou. Navíc ve čtvrté kapitole "Bez hranic" si Straczynski dovolil i celkem silnou společenskou kritiku, což pro mainstream rozhodně není zase tak typické.

Ukázka z komiksu Ultimátní komiksový komplet: Thor - Znovuzrození.

Olivier Coipel, původem Francouz, dodal kresbu, která je považována za jednu z nejlepších, co Marvel má, což se také projevuje v tom, že Olivier dělá hlavně obálky. Přesto se podílel na zajímavých sériích jako právě "Thor" nebo jeho následovník "The Mighty Thor", kreslil událost nazvanou "House of M" a podíval se i na X-Meny a Avengers. Jsem si jistý, že jeho kresba vám přesto může splývat s jinými mainstreamovými autory, v podání obličejů je však specifický a dokáže zachytit skvěle jak emoce, tak i národnost a ty správné nuance, které nás od sebe navzájem odlišují.

"Thor: Znovuzrození" je rozhodně dobrý komiks, který staví na tom, že se vzal základ postavy a ten se přepracoval moderně a hlavně zajímavě a zábavně. Největším problém knihy bude v tom, že je nedokončená. Respektive, ona je dokončená, celkem bez chyb, ale příběh zůstává otevřený, protože se šestým dílem prostě neskončil. Tady se ukazuje, že je opravdu škoda, že "Ultimátní komiksový komplet" je hlavně o výtažcích z různých sérií, protože tohle je zrovna kniha, která by si pokračování zasloužila. V rámci "Ultimátního komiksového kompletu" se však pokračování nedočkáme. Nedá se nic dělat, fanoušci budou muset, prozatím, sáhnout po anglické verzi, která je na internetu dostupná.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové knihy (komiks)


Přidat komentář