Una sull'altra (1969)

80%
Jeden z prvních známějších filmů, které Lucio Fulci natočil.

Una sull'altra

Itálie, Francie, Španělsko, 1969, 97 minut

 

Režie: Lucio Fulci

Scénář: Roberto Gianviti, Lucio Fulci, Roberto Gianviti a José Luis Martínez Mollá

Hrají:

Jean Sorel (Dr. George Dumurrier)

Marisa Mell (Susan Dumurrier / Monica Weston)

Elsa Martinelli (Jane)

Alberto de Mendoza (Henry Dumurrier)

 

Máme na Horor Webu dalšího Fulciho, který je přece jen trochu netradiční, vzhledem k další tvorbě, kterou italský mistr vyslal do světa. Nejedná se ani tak o to, že by film nebyl giallemm to on jím je a scénář je navíc velmi dobrý, ale spíše jde o to, jak byl film natočen. Přece jen není tak snadné si představit Fulciho bez krve a skvělého gore. Přesně tohle snímek z roku 1969 však prezentuje a ukazuje nám, že ve svých počátcích se Fulci na gore triky tak moc nezaměřoval.

 Zrcadla v italském filmu, nečekané.

„Una sull'altra“ rozhodně není Fulciho prvním režisérským nebo scenáristickým dílem, ale právě na sklonku 60. let se začíná rozjíždět jeho kariéra, která slávou výrazně přesáhla hranice jeho rodné země. Snímek „Una sull'altra“ pak patří k těm prvním, které se staly známé a které vydláždily Fulcimu cestu dál. Ukazuje nám, že giallo nebylo nad jeho síly a že dovedl natočit snímek, který je napínavý, který má nejasné směřování a kde si nejste jisti, kdo vlastně co dělá a kdo je/není mrtvý.

 Kdo by odolal?

George (Jean Sorel) velmi miloval svou ženu, která zemřela. Má milenku, takže to pro něj přese všechno vypadá velmi dobře, ale to by se nesměl dostat do San Francisca a seznámit se zde s tanečnicí Monicou Weston, která jeho mrtvou ženu až příliš připomíná. George zajde až tak daleko, že se s Monicou vyspí. Ještě ráno, kdy je u své další milenky, zavolá Monice její současná partnerka. Pro George to začíná vypadat bledě, nemluvě o tom, že dochází k událostem, které naprosto nečeká a kterým nemůže rozumět.

 Ženy jsou femmes fatales.

George se stává podezřelým a události se kolem něj dějí, on je jen míčem, který skáče ode zdi ke zdi. Jako kdyby se kolem něj všechno spiklo. Fulci s ostatními scénáristy předvádí poměrně propracovaný scénář, který výborně funguje a který vede až k závěru, který rozhodně nemusí být chápán jako nějak zásadně očekávaný. Celkovému dobrému vyznění pomáhají i zajímaví herci, kdy hlavně Marisa Mell se snadno vryje do paměti.

 Tady už není čemu odolávat.

Lucio Fulci se sice proslavil brutálními scénami, filmy s vrahy a filmy nadpřirozenými, ale snímkem „Una sull'altra“ prokázal, že giallo mu bylo blízké i jinak, že ho dokázal přesáhnout a že natočil téměř až hitchcockovský snímek o tom, že si nikdy nemůžeme být jistí tím, kde je pravda, co je správné a co je dobře. Výborný scénář je doplněn jistou režií, která jakoby samotného Fulciho přesahovala.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (vrazi, giallo)


Přidat komentář