Upír z Feratu (1981)

80%
Československé béčko, kterému jsem se dlouho vyhýbal, abych nakonec zjistil, že to splňuje všechny nároky výborného béčkového filmu.

Upír z Feratu

Československo, 1981, 90 minut

 

Režie: Juraj Herz

Scénář: Jan Fleischer , Juraj Herz a Dagmar Zelenková podle povídky Josefa Nesvadby

Hrají:

Jiří Menzel (Dr. Marek)

Dagmar Havlová (Mima)

Jana Břežková (Luisa a Klára Tomášová)

Petr Čepek (Kříž)

 

V roce 2015 se snažím napravit svoje resty vzhledem k domácí hororové produkci, a tak muselo zákonitě dojít na snímek „Upír z Feratu“, který je dalším z děl Juraje Herze. Slovenský tvůrce byl v hororové oblasti skutečně plodný a je radost se na jeho filmy dívat. I když jsem dříve nikdy neměl moc zájem se na snímek „Upír z Feratu“ dívat, tak jsem teď vlastně ani nevěděl, co byl primárně důvod tohoto mého nezájmu. Možná je to v tom, že jsem z aut nikdy odvařený nebyl.

 A už se jede.

Samotný název a jednoduchá anotace o tomhle snímku řeknou v podstatě všechno. Film je o autě, které saje krev. Tohle samo o sobě nezní až tak originálně, tedy v současné době, ale na druhou stranu hodně záleží na tom, jak se to pojme. Asi jsem nevěřil tomu, že by se téma dalo pojmout zajímavě, opět nejspíš proto, že českou produkci prostě podceňuji. Ale Juraj Herz se svým štábem se úkolu zhostili skutečně nadmíru dobře.

 Krev je všude.

Nejsem ten typ, co bude odsuzovat film za to, že vzniknul v době socialismu, stejně jako neodsuzuji to, že filmy vznikly v kapitalismu, protože ony jsou tím samozřejmě také hodně ovlivněné. Nad tím se ale nikdo moc nepozastaví. A tak je nejlepší se dívat na „Upíra z Feratu“ jako na béčkový horor, kterým také je. Navíc jsem měl, hlavně díky záběrům ze závodů, pocit, že to byl horor poměrně velkorysý a nedá se rozhodně mluvit o úplně malé produkci.

 Řízení tohohle vozu vyčerpává.

Abych se ještě vrátil trochu k příběhu, tak ten se netočí kolem obyčejného automobilu, který saje krev, ale okolo závodního automobilu, který na krev jezdí. Tím dostává snímek ještě trochu grády. Hned v úvodní scéně máte pocit, že sledujete Spielbergův „Duel“. Neříkám to proto, že by Herz kopíroval, ale proto, že stejně dobře, i s těmi českými starými vozy, dokáže na silnici vytvořit celkem tísnivou atmosféru. A co teprve, když dojde na pořádně rychlý závod. Je tu skvělá kamera a závody jsou zběsilé.

 Kde jinde ji takhle uvidíte?

„Upír z Feratu“ je jedním z hodně povedených československých hororů. Pokud jsem si myslel, že tu nemáme pořádné béčko, tak jsem si právě uvědomil, že ho tu máme. To auto je využité naplno, navíc je to ještě ve spojitosti se sci-fi, které také celkem funguje. Divák tak dostává poměrně nevšední zážitek, který je dobře kořeněný těmi českými reáliemi. Tady doba filmu ublížila hlavně v tom, že moc cenzurovala, což je škoda, protože té krve by mohlo být více.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (upíři, béčka)


Přidat komentář