Us and Them (2017)

40%
Politická kritika ve formě thrilleru? Něco takového...

Us and Them

Velká Británie, 2017, 83 minut

 

Režie: Joe Martin

Scénář: Joe Martin

Hrají:

Jack Roth (Danny)

Andrew Tiernan (Tommy)

Tim Bentinck (Conrad)

Sophie Colquhoun (Phillipa)

 

Britský snímek o tom, jak se dělnická třída chce pozvednout a natřít to establishmentu, a to v podivné komorní hře u jednoho stolu, respektive ve jednom domě. Na to, aby byl snímek skutečně povedený, tomu chybí něco víc – hlavně nějak lépe propracovaný scénář a buď větší hravost, anebo něco menší, aby to bylo skutečně tak dramatické, jak by si asi zvolená látka zasloužila.

Pro tři dost bohatá večeře.

Na první pohled snímek „Us and Them“ vypadá jako klasický horor home invasion. Tedy takový, kdy se k vám domů dostane někdo, koho tam rozhodně nechcete, ale jelikož ti někdo jsou ozbrojení, nezbývá vám moc možností, než celkem rychle kapitulovat a doufat, že to neskončí vaší smrtí, protože to, o co nájezdníkům jde, vám nejspíš nebude hned od začátku jasné.

Nevítaný návštěvník?

Danny (Jack Roth) je tím mladíkem z dělnické třídy, který není spokojený s tím, jak na tom je. Jako kdyby se od dob Margaret Thatcher moc nezměnilo. A tak se rozhodne, že je na čase udělat něco s tím jedním procentem privilegovaných lidí, kteří si žijí jako v bavlnce a je jim u prdele, jak si žijí ty na nejnižším stupni. Je podle všeho potřeba zažehnout zase jednu revoluci. Jako kdyby i ty končily dobře...

Že by nějaká rodinná hra?

Dějově je pak snímek „Us and Them“ takové klaustrofobní drama se společenský a skoro až filosoficko-kritickým přesahem, jenž ale není dostatečně chytrý na to, aby snímek skutečně jako sociálně kritický dovedl zaujmout. Chce být i hravý, a v tom vidím ten hlavní problém. Buď se mělo jednat kompletně o komedii anebo kompletně o naprosto vážný film, jenž by se té hravosti vyvaroval.

Milý mladík to asi nebude.

Britský snímek „Us and Them“ není možné označit za horor, ale určitě je to film, který má prvky thrilleru. Jedná se o snímek, který chce být chytřejší, než jakým ve skutečnosti je, ale ti, co vnímají silně rozdíly mezi dnem a vrcholem společnosti, jak je to označováno, si ve filmu „Us and Them“ určitě něco najdou. Jako sociální kritika to není skvělé, ale nějakou myšlenku film má.

 

Hodnocení: 40 %

 

Hororové filmy (mučení, vrazi)


Přidat komentář