Usagi Yojimbo: Yokai

60%
Stan Sakai nadělil ke králíkovým 25. narozeninám dárek, který je spíše pro fajnšmekry než pro nováčky.

Usagi Yojimbo: Yokai

Vydalo nakladatelství Crew, 2012, 229 Kč

 

Scénář: Stan Sakai

Kresba: Stan Sakai

 

Pokud bude „Usagi Yojimbo: Yokai“ vaším prvním setkáním s Usagim, možná budete trochu zklamaní. Není to úplně klasický příběh tohoto králíka, respektive on je vlastně poměrně standardní, ale je problém, že je v tomto osamocen a není zase tak rozsáhlý. Jeho hlavní devizou je skutečnost, že se jedná o barevný komiks, což lidem, kteří Usagiho ještě neznají, stejně moc neřekne.

Obálka komiksu Usagi Yojimbo: Yokai.

Nezdá se, že barva je mnoho, ale je potřeba si uvědomit, že Usagi je komiks černobílý a barevné jsou na něm jen obálky. V České republice tedy nevychází klasická série černobíle proto, aby to vyšlo levněji, ale proto, že takový je komiks původně. Barva je tedy osvěžení, je to určitý bonus. „Usagi Yojimbo: Yokai“ byl také jako bonus připravován. Jedná se o Stanův dárek fanouškům k pětadvacátému výročí tvorby Usagiho. Pro fanoušky je to dárek krásný, ostatní ho asi moc neocení.

ukázka z komiksu Usagi Yojimbo: Yokai.

Je zaměřeno hlavně na tu barvu, a to je přece jen trochu málo. Barva vypadá skvěle, Stan kreslí vodovými barvami, což u komiksu není tak obvyklé, ale počkejme si na nějaký další pořádný projekt od Jamese OBarra. Myslím, že ten bude srozumitelnější i pro širší veřejnost, ale uvidíme. „Usagi Yojimbo: Yokai“ totiž postrádá trochu lepší příběh, který by tuto útlou knížečku pozvedl.
Ukázka z komiksu Usagi Yojimbo: Yokai.

Klasické booky s Usagim fungují tak, že tam máte několik kratších povídek, které na sebe mnohdy nenavazují, případně je v jednom booku jeden komplexní příběh. Příběh „Yokai“ by se hodil do první struktury, prostě jenom jeden příběh z mnoha a možná byste si ho ani nepamatovali, protože zase tak moc nevyniká. Krásní jsou na něm především démoni, kterých je japonská mytologie plná a které si Stan propůjčil a případně upravil podle svého. „Usagi Yojimbo: Yokai“ je pak vlastně komiksem o tom, jak náš titulní králík narazí na démony a musí s nimi bojovat, protože právě ten večer se jedná o hodně speciální pochod démonů.

Ukázka z komiksu Usagi Yojimbo: Yokai.

„Usagi Yojimbo: Yokai“ je přesto krásnou ukázkou toho, jaký má Stan Sakai humor, ale především toho, jak dokáže krásnou japonskou mytologii představit i nám, lidem ve 21. století a hlavně v zemi, která nemá na japonskou kulturu až takové napojení. Když čtete Usagiho, máte chuť se víc dovědět o mytologii této země, podívat se na nějaký film od Akiry Kurosawy. Usagi je vizuálně krásný, ale knihu „Usagi Yojimbo: Yokai“ si kupujte jenom proto, že králíka znáte a chcete mít tenhle Stanův krásný dárek bez výrazného příběhu ve své sbírce.

 

Hodnocení: 60%

Hororové knihy (duchové, příšery, komiks)


Přidat komentář