Ústav hrůzy (1973)

50%
Tenhle blázinec rozhodně patří k těm méně ortodoxním, ale to, co se v něm děje, rozhodně není nijak přátelské.

Ústav hrůzy

The Forgotten

USA, 1973, 89 minut

 

Režie: S. F. Brownrigg

Scénář: Tim Pope

Hrají:

Bill McGhee (Sam)

Jessie Lee Fulton (Jane St. Claire)

Robert Dracup (Ray Daniels)

Harryette Warren (Jennifer D.)

 

Starší filmy v sobě mají něco, co i přes jejich nepopiratelnou nižší kvalitu, nabádá k tomu, abyste se na ně podívali. Jsem do jisté míry staromilec, vím to o sobě. Raději než nové písničky v rádiu si poslechnu něco z 60. let, v hororovém žánru nesleduji pouze novinky, ale uznávám i starší horory a nechápu názory, které jsem na diskusích často slyšel: „To, co bylo natočeno před rokem 2000, mě nezajímá.“

Už jen to, jak se dívá.

Mám rád staré filmy a mám rád stará béčka. I když je kritizuji, i když vidím, co je na nich špatně, stejně mě pokaždé baví svou naivitou, svou jednoduchostí, svým kouzlem, které ze sebe vyzařují. Takový je i snímek „Ústav hrůzy“, který je známý pod dvěma různými anglickými názvy: „Don't Look in the Basement!“ a „The Forgotten“. V obou případech je to tento snímek z jednoho specifického blázince.

Trochu blázni, no.

Ten blázinec je specifický v tom, že se mohou blázni v klidu promenádovat po celém ústavu, jejich pokoje jsou odemčené a nezamykají se. Doktor Stevenson tím prezentuje svou novou terapii, která by měla vést k lepším výsledkům. Že je to vzhledem k povaze bláznů celkem nebezpečné, to je asi docela logické, ale dá se s tím žít a je možné přijmout, že tato forma terapie je přelomovou metodou. Natolik přelomovou, že doktor hned na začátku rukou pacienta umírá.

Začíná to být drsné.

Ale jede se dál. Do ústavu nastupuje nová sestřička a zdá se, že všechno zase bude v pořádku. Jenže není. Není možné, aby tenhle projekt vyšel. Hned od začátku se dějí divné věci. Chovanci ústavu jsou natolik specifičtí a jejich problémy celkem dobře podané, že herecké výkony vyznívají docela dobře. Je to přehrávání, ale bláznům se to dá věřit. Proto očekáváte, jaká vlastně bude zápletka. Ta, v pravdě, zas tak převratná není. Ale na závěr nás čeká celkem pořádný zvrat.

O tohle pracovní místo by neměla stát.

Problém s filmem je v tom, že nedokáže využít svůj potenciál. Zmiňovaný zvrat je vrcholem, který doslova vzbuzuje schizofrenní a paranoidní náladu, prostředí se stává děsivým, ač zde nejsou monstra. A to je skvělé. Jenže se to tak nějak rozplizne a vlastně z toho nic není. Je to škoda, protože ten prostor pro šílenství zde byl náramně široký. Nedá se nic dělat. Jako průměr ano, jako něco víc, to bohužel ne.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (béčka, vrazi)


Přidat komentář