Útok slepých mrtvol (1973)

50%
Návrat nemrtvých, slepých templářů.

Útok slepých mrtvol

El ataque de los muertos sin ojos

Španělsko, 1973, 91 minut

 

Režie: Amando de Ossorio

Scénář: Amando de Ossorio

Hrají:

Tony Kendall (Jack Marlowe)

Fernando Sancho (Duncan)

Esperanza Roy (Vivian)

Frank Braña (Howard)

 

Jedná se o pokračování snímku La noche del terror ciego, kdy režisér je stejný a také je stejné prostředí, kde se film odehrává. Opět se jedná o historické památky, v jejichž útrobách se skrývají rytíři, kteří by už měli být dávno mrtví. Ale něco tomu chtělo, hlavně scenáristické schopnosti Amanda de Ossoria, že mrtví nejsou a pořád chodí mezi živými a jde jim o jejich krev, maso, vnitřnosti, prostě tak něco.

 Ještě nevědí...

Templáři se vracejí, aby zase jednou zabíjeli. A to je v podstatě shrnutí celého děje. Víc moc vědět nepotřebujete, a co si budeme namlouvat, moc víc se ani říct nedá. Snímek „Útok slepých mrtvol“, jak zní český název, navazuje na první film, a to v mnoha ohledech. Někdy dokonce máte pocit, že sledujete scény, které už znáte, anebo které jste v nějaké velmi podobné variaci právě v prvním filmu viděli.

 Kůň má jen přehoz, ale také dobré.

Slepí templáři mají být mrtví již 500 let poté, co se zaměřili na lidské obětiny místo toho, aby bránili víru. Jenže ani zohavení, respektive oslepení, a hlavně ani smrt je nedokáže zastavit. V portugalské vesnici se chystají výroční oslavy, což je chvíle, kde bude na jednom místě velké množství lidí. Takové prostředí je pro slepé zombie templáře jako stvořené. Stačí jen vyjet na nemrtvých koních.

 Chudák holka.

Lidé mají proti zombie templářům jednu výhodu. Jejich nepřátelé jsou slepí. A tak jde hlavně o to nekřičet. Jenže nekřičte, když se proti vám žene nemrtvý na koni a chce vás obětovat na oltáři hrůzy. Popravdě si myslím, že když se snímek takhle popíše, tak z toho dostanete trochu lepší pocit, než jaký získáte při jeho sledování. Ten hororový potenciál zde celkem je, ale nemyslím si, že by byl využit naplno.

 Bez odhaleného prsa by to nešlo.

„Útok slepých mrtvol“ nějak zásadně nezaostává za prvním dílem, ale sem tam mi přijde, že se ho až moc snaží napodobovat. Ale ono také jakou budete kolem celého nápadu pořád vymýšlet zápletku, aby to bylo zajímavé, ale přitom zůstala zachována hororová atmosféra? To se nakonec i daří, i když film rozhodně nevyděsí tolik, jak by mohl. Přesto jsou zde scény, které jsou znepokojivé.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (zombie, satan)


Přidat komentář