V/H/S (2012)

70%
Hororové filmové antologie mají mnohdy co nabídnout. Třeba i ukázat, že found footage žánr není ještě úplně vyčpělý.

V/H/S

USA, 2012, 116 minut

 

Režie: Matt Bettinelli-Olpin, David Bruckner, Tyler Gillett, Justin Martinez, Glenn McQuaid, Radio Silence, Joe Swanberg, Chad Villella, Ti West, Adam Wingard

Scénář: Brad Miska, Simon Barrett, David Bruckner, Nicholas Tecosky, Ti West, Glenn McQuaid, Simon Barrett, Radio Silence, Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett, Justin Martinez, Chad Villella

Hrají:

Calvin Reeder (Gary)

Lane Hughes (Zak)

Kentucker Audley (Rox)

Adam Wingard (Brad)

 

„V/H/S“ je jedním, z těch hororových filmů, o kterých se během jejich vydání docela dost mluvilo, ale já jsem se mu, snad ani ne záměrně, vyhnul. Čas ale nadešel a já jsem se rozhodl, že je na tenhle povídkový film čas a že jsem docela zvědavý na to, jak mě tenhle povídkový snímek skutečně zaujme. Sešlo se celkem deset tvůrců, kteří vytvořili film o celkem šesti povídkách, z toho hned ta první je rámcová a prolíná se celou stopáží od začátku až do konce.

 Ten nevinný pohled...

Rámcový příběh nese jméno „Tape 56“ a hned na začátku nám ukazuje bandu kriminálníků, která své činy natáčí na kameru. Dostanou se do jednoho domu, který se jeví na první pohled opuštěný. Najdou zde ale něco víc, než jen kazety. Ale právě na klasické VHS se zaměří a pouštějí si je. Na každé pak čeká filmeček od jiného autora. Prvním snímkem, který je do tohoto rámce zasazen, je „Amateur Night“. Tři chlapíci se rozhodnou, že si na noc seženou nějaké ty ženy, aby se zabavili. Jeden z nich má kameru v brýlích a natáčí všechno. A všechno znamená, že se večírek a nadějné sexuální orgie hodně zvrtnou.

 Chyba není na vašem přijímači.

„Second Honeymoon“ je dílem Ti Westa, asi nejznámějšího jména ze všech. Je krásně krutý a využívá kameru takovým způsobem, aby to bylo skutečně drsné. Dovedu si představit, že by to mohlo být ještě ukrutnější, co se gore týká, ale i tak to stačí. Jsem rád, že někdo má taky snahu dělat něco, co nevypadá jen jako „Paranormal Activity“. Různorodost se ve filmu projevuje docela dost, což se ukazuje i na snímku „Tuesday the 17th“, což je found footage slasher. A funguje velmi dobře, opět i po trikové stránce. V krátké stopáži se ukazuje, že found footage ještě může fungovat a není jen vyčpělé a otravné.

 Chlape, já mám strach!

Snímek s dlouhým názvem „The Sick Thing That Happened to Emily When She Was Younger“ je výbornou ukázkou toho, že je možné nezacházet až do extrémů, což v tomhle případě myslím zabití, ale je možné vymyslet přece jen docela zajímavé příběhy, které nejsou jen odvozeninou něčeho existujícího. Poslední film se jmenuje „10/31/98“ a vypráví o událostech Halloweena roku 1998. Není to nic tak překvapivého a v souvislosti s předchozími filmy to celkem zaniká.

 Modrá je dobrá, už je to tak.

Tím, jak se posouvají jednotlivé příběhy, graduje i rámcový příběh „Tape 56“, který získává stále temnější tón a eskaluje. Podařilo se spojit zajímavé herce s dobrými nápady, kteří dokázali ukázat, že found footage může být nápadité. Je to dáno krátkou stopáží a snahou skutečně tomu něco dát. Retro spojení s VHS funguje také docela dobře a celkovému vyznění pomáhá.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (upíři, gore, příšery, vrazi, found footage)


Přidat komentář