V moci ďábla (2005)

75%
Scott Derrickson se celkem vyžívá ve vymítání, ale proč ne, když mu to jde už od začátku.

V moci ďábla

The Exorcism of Emily Rose

USA, 2005, 119 minut

 

Režie: Scott Derrickson

Scénář: Paul Harris Boardman a Scott Derrickson

Hrají:

Laura Linney (Erin Bruner)

Tom Wilkinson (Otec Moore)

Campbell Scott (Ethan Thomas)

Jennifer Carpenter (Emily Rose)

 

Ani neví, jak je možné, že mi tenhle film tak dlouho unikal, protože Scotta Derricksona mám rád a na jeho filmy jsem zvědavý. Když jsem tedy viděl film „Chraň nás od zlého“, řekl jsem si, že je čas na to, abych se seznámil také se snímkem „V moci ďábla“. Vzhledem k tomu, že se jedná také o exorcismus, nebyl jsem si úplně jistý, jak moc mě to zaujme, ale i když se některé vymítací scény prostě musí opakovat, Scott je především filmovým tvůrcem, který umí vyprávět příběhy.

 Dokáže svého klienta zachránit?

Příběh, který vypráví tentokrát, vychází ze skutečných událostí, anebo alespoň z událostí, jak byly prezentovány. Došlo k nim v 70. letech 20. století, nikoli v Americe, jak by se dalo očekávat, ale v Německu, kde mladá dvaadvacetiletá Anneliese Michel podstoupila vymítání rituálem, který byl více jak 400 let starý. Nezemřela přímo po tomto rituálu, ale o rok později. Příčinou smrti byly podvýživa a dehydratace. Případ se stal poměrně známým a mluvilo se o něm.

 To je ale milý úsměv.

Emily Rose (Jennifer Carpenter) byla mladá žena, která šla na vysokou, aby se vzdělávala. Jenže poznala ďábla, který do ní vstoupil. Léky nepomáhaly, a tak přišel na řadu otec Moore (Tom Wilkinson), který měl pomoct vírou a vymítáním, které by na Emily provedl. To úplně nevyšlo, a tak musí Erin Bruner (Laura Linney) dělat všechno možné, aby kněze u soudu osvobodila.

 Co s ní chtějí dělat? To je možná do toho vězení dostane.

Scott Derrickson se skutečnými událostmi opravdu jen inspiroval a zaměřil se hlavně na soud, u kterého je obžalovaným kněz, jenž je obviněn z toho, že rituálem, který vykonal na mladé ženě, způsobil její smrt. Právě soud je hlavním místem, kde se děj odehrává, takže by se dalo předpokládat, že tam mnoho těch hororových momentů nebude, což je nakonec pravda, ale to by nebyl horor, že? Proto se můžeme těšit na flasbacky, které nás o ty hororové momenty nepřipraví. A také pár scén mimo soudní síň, které příjemně znjistí.

 Jennifer je prostě úchvatně děsivá.

Hororové momenty ve filmu „V moci ďábla“ fungují, ale ve skutečnosti je zajímavější ta rovina případu a skutečnost, jak se povede a zda se vůbec povede obhájkyni obviněného zachránit před vysokým trestem. Film je pak dostatečně napínavý a je příjemně protkán hororovými scénami s Emily, kdy některé její pózy jsou skutečně děsivé. Film dokáže udržet vaši pozornost a disponuje zajímavým a funkčním žánrovým přesahem.

 

Hodnocení: 75 %

Hororové filmy (satan)


Přidat komentář