Václav Votruba: Šumavský Děs

60%
Václav Votruba dostal nabídku od samotného Šumavského Děsa, aby zmapoval události, kterých byl svědkem. A jak to dopadlo?

Václav Votruba: Šumavský Děs

Vydalo nakladatelství Nová forma, 2017, 160 Kč

 

Václav Votruba je celkem plodný autor, ač se o tom tolik neví. Přitom těch knih je opravdu hodně. Stačí si na stránkách nakladatelství Nová forma vyhledat Vaškovo jméno a hned zjistíte, že je tu zastoupen rovnou u čtyř knih. Ale to není všechno. Když se podíváte na jeho profil na Databázi knih, zjistíte, že těch publikací je více. Václav Votruba není jen hororový autor, ale také miluje metal.

Obálka knihy Šumavský děs.

My jsme tu ale přece jen více zaměření na horor, a tak se podíváme – postupně snad na všechny – na Vaškovu hororovou tvorbu. „Šumavský Děs“ není první Vaškovou vydanou prózou, ale jedná se o knihu, která mě hned zaujala, a ta jsem po ní jako po první sáhl. Předcházel jí ještě thriller „Na pokraji“. „Šumavský Děs“ má ale zajímavý koncept, což je prvek, který mě zaujal.

Václav Votruba s jinou ze svých knih.

Když si o knize přečtete něco základního, zjistíte, že by se mělo jednat o sbírku povídek, které jsou vlastně legendami z Jihočeského kraje, respektive z Českokrumlovska. Přece jen, je to místo, kde jsem se narodil, tedy konkrétně v Českém Krumlově, a tak jsem byl docela zvědavý na to, jaké příběhy se v místech, která osobně zná, odehrávaly. Anebo mohly odehrávat.

 

Tady je pro mě trochu kámen úrazu. Osobně mám strašně rád legendy, takové ty místní a městské mýty, které se vypráví, vážou se k mstu. Tak nějak jsem očekával, že to bude i případ knihy „Šumavský Děs“, ale ukázalo se, že tohle jsou přece jen příběhy, které se až tolik na pravdě nebo na skutečných legendách zakládat nemusí. Musím říct, že by mě docela zajímalo, jaký byl Vaškův přístup k tvorbě, kde bral inspiraci pro jednotlivé příběhy, kolik z toho je skutečně něco, co se v místě vypráví.

I tohle Vašek píše.

Těch příběhů je docela dost, spíše jsou kratší, někdy i třeba tři stránky. Povídek je celkem šestnáct, každá se odehrává na jiném místě. Musím říct, že díky tomu, že místa znám, jsem si čtení docela užíval, líbí se mi i skutečnost, že jsou od sebe časově různě vzdálené, odehrávají se od středověku po současnost. Všechny ale spojuje postava Šumavského Děsa, který příběhy vypráví a autor je zapisuje. Zajímavý a pěkně zvládnutý nápad.

Šumavský děs má i pokračování.

Povídky ve sbírce jsou různorodé, někdy mají v hlavní roli upíry, někdy temné síly, někdy duchy, někdy krysy, někdy prostě jen lidi. A všechny jsou dobře provázány, sem tam na sebe odkazují. Nikdy je ich forma trochu na škodu, protože nedopřeje příběhu t správnou atmosféru, ale tady holt horor musel lehce ustoupit autorskému záměru. Je pak jen škodou, že zde není povídka, která by nad ostatními skutečně vynikala. Na druhou stranu si kniha drží dobrou, konstantní kvalitu. A je třeba zmínit, že to platí i pro samotnou redaktorskou práci a korektury. Knihu „Šumavský Děs“ je možné objednat zde.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové knihy (duchové)


Přidat komentář