Valentýnská pomsta (1981)

50%
Když už jsme tu měli remake, tak je taky na čase se podívat na původní kanadský film.

Valentýnská pomsta

My Bloody Valentine

Kanada, 1981, 90 minut

 

Režie: George Mihalka

Scénář: Stephen A. Miller a John Beaird

Hrají:

Paul Kelman (Jessie Hanniger)

Lori Hallier (Sarah)

Neil Affleck (Axel Palmer)

Keith Knight (Hollis)

 

První jsem viděl remake „Krvavý Valentýn“, a tak jsem si řekl, vzhledem k tomu, že remake sám o sobě je docela kvalitní, že by stálo za to se podávat i na původní snímek. Osobně sem typ, co zrovna předělávky moc nemusí, ale když je kvalitní, tak to většinou přiznám. „Krvavý Valentýn“ by si ode mě zasloužil ještě více procent, ale dal jsem mu, kolik jsem dal. Byl jsem pak zvědavý, z čeho vlastně tvůrci vycházeli.

 Asi tam neměla chodit.

Když je u nějakého hororu, že je kanadské provenience, jsem už zaujat jen touhle skutečností. Nevím, čím to přesně je, ale kanadské horory se mi líbí, dokážou mě navnadit. Je to hlavně proto, že propojují béčkové postupy se zajímavým námětem, a to ve struktuře, která funguje, je zábavná a má celkově zajímavý vizuál. Musím říct, že tohle se povedlo i snímku „Valentýnská pomsta“.

 Krása toho, když někdo umí udělat masky.

Příběh je celkem jednoduchý. Jsme v malém městečku v Novém Skotsku, kde se zrovna mladí chystají na oslavu Svatého Valentýna, což hodlají učinit sexem. Jak také jinak. Jenže je tu menší problém. Ve městečku řádí vrah, Harry Warden. Horník, který se stal jediným přeživším důlního neštěstí, zbláznil se z toho a na Valentýna se vrací, aby se na něj asi nezapomnělo.

 Hlavně pořádně vyprat.

Film má jedno velké plus, a to je ten správný osmdesátkový look. Jinak si ale nemůžu pomoct, tohle je prostě jen další film, jen další slasher, který byl v té době natočen. Neříkám, je to slasher povedený, jsou zde skvělé drsné scény a místy i docela dobré triky, ale ve výsledku to zase tak výjimečné není. Člověk – tedy já – si pak řekne, že ten remake vlastně docela podcenil a že remake by si v tomhle případě zasloužil vyšší hodnocení.

 Vraha snad nic nezastaví.

„Valentýnská pomsta“ není špatná. Podařilo se vytvořit vraha, který má docela dobrý potenciál a skoro se divím, že se z toho nestala série. Na druhou stranu je to asi dobře, protože to hlavní, co mohl film využít – prostředí, svátek Svatého Valentýna – je v tomto filmu využito dostatečně a další díl už by ničím moc výjimečný nebyl. Dobrý slasher z počátku 80. let. Tohle období podobným filmům slušelo.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (slasher, béčka)


Přidat komentář